Autorady.skDatabáza áut

Alfa Romeo 156 2005: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy

Z 340 pravidelných technických kontrol áut Alfa Romeo 156 prvýkrát registrovaných v roku 2005.

27 %
menej vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 6,5 % áut Alfa Romeo 156 z roku 2005, pri rovnako starých autách je to 8,8 %.

Alfa Romeo 156 2005 v skratke

  • Ročník 2005 je nadpriemerne spoľahlivý – o 27 % menej vážnych chýb ako iné autá z toho roku.
  • Najčastejšie neprejde STK pre: emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu.
  • Polovica áut má najazdené menej ako 260 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
6,5 %
malo na STK vážnu chybu
260 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 236 tis. km
−27 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 2005

Na čo sa pozrieť pri kúpe

Vážne chyby, kvôli ktorým Alfa Romeo 156 z roku 2005 najčastejšie neprešla STK.

Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,94 % kontrol
2,94 %
Emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,35 % kontrol
2,35 %
Zavesenie kolies – vôľa v čapoch, puzdrách, silentblokoch alebo uvoľnené spoje
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,47 % kontrol
1,47 %
Podlaha – deravá, skorodovaná, uvoľnená alebo nevyhovuje
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,18 % kontrol
1,18 %
Brzdové svetlá – nesvieti niektoré povinné brzdové svetlo
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,88 % kontrol
0,88 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky zapísané chyby vrátane drobných.

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 23,2 % kontrol
23,2 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 14,7 % kontrol
14,7 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 12,1 % kontrol
12,1 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 10,9 % kontrol
10,9 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 9,1 % kontrol
9,1 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 6,8 % kontrol
6,8 %
Riadenie – netesnosť prevodky riadenia
pri 6,2 % kontrol
6,2 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 5,9 % kontrol
5,9 %

Susedné ročníky

Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.

156 20019,1 %priemer 8,7 %
156 20028,0 %priemer 8,7 %
156 20039,0 %priemer 8,7 %
156 20048,5 %priemer 8,8 %
156 20056,5 %priemer 8,8 %

← Všetky ročníky a motory Alfa Romeo 156

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika