Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut

Najspoľahlivejšie ojazdené autá podľa STK

Ktoré modely majú na technickej kontrole najmenej vážnych chýb. Spočítané z 9 030 209 kontrol za dva roky a porovnané s priemerom rovnako starých áut – staré auto teda nie je v nevýhode.

Autá 2 až 5 rokov (ročníky 2021 – 2024)

Najmenej vážnych chýb z 63 modelov s aspoň 1 500 kontrolami.

#ModelVážna chybaOproti priemeru
1.Mercedes-Benz Trieda GLC
1 996 kontrol · bežný nájazd 67 tis. km
0,6 %−68 %
2.Kia RIO
2 268 kontrol · bežný nájazd 33 tis. km
0,7 %−59 %
3.Suzuki Vitara
3 279 kontrol · bežný nájazd 45 tis. km
0,8 %−56 %
4.Hyundai i20
2 993 kontrol · bežný nájazd 35 tis. km
0,9 %−51 %
5.Hyundai Bayon
3 053 kontrol · bežný nájazd 34 tis. km
0,9 %−48 %
6.Seat Leon
2 012 kontrol · bežný nájazd 84 tis. km
1,0 %−47 %
7.Toyota Yaris Cross
2 008 kontrol · bežný nájazd 45 tis. km
0,9 %−46 %
8.Volkswagen Golf
6 822 kontrol · bežný nájazd 68 tis. km
1,0 %−45 %
9.Kia Stonic
2 401 kontrol · bežný nájazd 34 tis. km
1,1 %−41 %
10.Volvo XC40
1 534 kontrol · bežný nájazd 52 tis. km
1,1 %−41 %
11.Škoda Karoq
24 540 kontrol · bežný nájazd 59 tis. km
1,1 %−40 %
12.Volkswagen T-ROC
1 785 kontrol · bežný nájazd 46 tis. km
1,1 %−40 %
13.Volkswagen Tiguan
4 687 kontrol · bežný nájazd 67 tis. km
1,1 %−39 %
14.Toyota RAV4
6 287 kontrol · bežný nájazd 70 tis. km
1,1 %−39 %
15.Mercedes-Benz Trieda GLB
1 541 kontrol · bežný nájazd 68 tis. km
1,2 %−38 %

Najviac vážnych chýb

#ModelVážna chybaOproti priemeru
54.Kia Ceed
7 671 kontrol · bežný nájazd 62 tis. km
2,1 %+15 %
55.Peugeot 2008
4 544 kontrol · bežný nájazd 42 tis. km
2,2 %+19 %
56.Hyundai i30
24 221 kontrol · bežný nájazd 56 tis. km
2,3 %+22 %
57.Dacia Duster
10 912 kontrol · bežný nájazd 53 tis. km
2,5 %+35 %
58.Dacia Sandero
8 259 kontrol · bežný nájazd 38 tis. km
2,6 %+39 %
59.Toyota C-HR
2 636 kontrol · bežný nájazd 59 tis. km
2,6 %+40 %
60.Toyota Corolla
7 142 kontrol · bežný nájazd 74 tis. km
2,8 %+49 %
61.Toyota Aygo
1 783 kontrol · bežný nájazd 34 tis. km
3,4 %+82 %
62.Ford Kuga
2 554 kontrol · bežný nájazd 67 tis. km
4,5 %+145 %
63.Ford Puma
1 651 kontrol · bežný nájazd 40 tis. km
4,8 %+161 %

Autá 6 až 9 rokov (ročníky 2017 – 2020)

Najmenej vážnych chýb z 126 modelov s aspoň 1 500 kontrolami.

#ModelVážna chybaOproti priemeru
1.Volkswagen Golf Sportsvan
4 249 kontrol · bežný nájazd 81 tis. km
0,9 %−68 %
2.Volkswagen T-ROC
3 829 kontrol · bežný nájazd 70 tis. km
0,9 %−63 %
3.Mazda CX-30
1 510 kontrol · bežný nájazd 62 tis. km
1,0 %−55 %
4.Subaru XV
2 440 kontrol · bežný nájazd 90 tis. km
1,2 %−54 %
5.Suzuki SX4
7 957 kontrol · bežný nájazd 79 tis. km
1,2 %−54 %
6.Suzuki Vitara
15 440 kontrol · bežný nájazd 78 tis. km
1,3 %−52 %
7.Mercedes-Benz Trieda GLA
1 824 kontrol · bežný nájazd 87 tis. km
1,3 %−51 %
8.Volkswagen Tiguan
16 862 kontrol · bežný nájazd 125 tis. km
1,4 %−47 %
9.Kia Stonic
4 768 kontrol · bežný nájazd 65 tis. km
1,3 %−46 %
10.Suzuki Ignis
4 580 kontrol · bežný nájazd 58 tis. km
1,4 %−46 %
11.Honda Civic
3 242 kontrol · bežný nájazd 99 tis. km
1,5 %−45 %
12.Kia RIO
5 813 kontrol · bežný nájazd 68 tis. km
1,5 %−45 %
13.Honda HR-V
2 883 kontrol · bežný nájazd 77 tis. km
1,5 %−44 %
14.Škoda Karoq
47 886 kontrol · bežný nájazd 104 tis. km
1,4 %−43 %
15.Mini Cooper
1 572 kontrol · bežný nájazd 77 tis. km
1,5 %−43 %

Najviac vážnych chýb

#ModelVážna chybaOproti priemeru
117.Fiat 500
2 226 kontrol · bežný nájazd 57 tis. km
4,3 %+63 %
118.Ford Focus
19 370 kontrol · bežný nájazd 107 tis. km
4,5 %+65 %
119.Dacia Sandero
15 881 kontrol · bežný nájazd 55 tis. km
4,6 %+71 %
120.Opel Zafira Tourer
3 481 kontrol · bežný nájazd 119 tis. km
5,0 %+74 %
121.Peugeot 308
7 545 kontrol · bežný nájazd 115 tis. km
4,7 %+76 %
122.Citroën C4 Cactus
2 651 kontrol · bežný nájazd 80 tis. km
4,7 %+77 %
123.Dacia Lodgy
6 671 kontrol · bežný nájazd 97 tis. km
5,5 %+110 %
124.Dacia Logan
12 082 kontrol · bežný nájazd 78 tis. km
5,9 %+121 %
125.Opel Insignia
3 886 kontrol · bežný nájazd 144 tis. km
7,1 %+161 %
126.Mitsubishi Outlander
4 222 kontrol · bežný nájazd 115 tis. km
6,9 %+165 %

Autá 10 až 14 rokov (ročníky 2012 – 2016)

Najmenej vážnych chýb z 142 modelov s aspoň 1 500 kontrolami.

#ModelVážna chybaOproti priemeru
1.Volkswagen Golf Sportsvan
7 190 kontrol · bežný nájazd 126 tis. km
1,8 %−54 %
2.Suzuki Vitara
5 938 kontrol · bežný nájazd 112 tis. km
1,9 %−48 %
3.BMW Rad 2
1 881 kontrol · bežný nájazd 141 tis. km
2,1 %−45 %
4.BMW X3
4 849 kontrol · bežný nájazd 177 tis. km
2,7 %−41 %
5.Mercedes-Benz Trieda B
4 506 kontrol · bežný nájazd 153 tis. km
2,9 %−39 %
6.Toyota RAV4
5 416 kontrol · bežný nájazd 161 tis. km
2,8 %−38 %
7.Mercedes-Benz Trieda A
2 566 kontrol · bežný nájazd 148 tis. km
2,8 %−37 %
8.Audi A6
14 612 kontrol · bežný nájazd 243 tis. km
2,9 %−37 %
9.Honda Civic
6 323 kontrol · bežný nájazd 133 tis. km
2,9 %−36 %
10.Audi Q3
2 844 kontrol · bežný nájazd 161 tis. km
3,0 %−35 %
11.Suzuki Swift
5 809 kontrol · bežný nájazd 101 tis. km
2,9 %−34 %
12.Volvo XC70
2 582 kontrol · bežný nájazd 237 tis. km
3,0 %−34 %
13.Toyota Yaris
11 420 kontrol · bežný nájazd 89 tis. km
3,0 %−33 %
14.Mini Cooper
2 885 kontrol · bežný nájazd 130 tis. km
3,1 %−33 %
15.Volkswagen Golf Plus
3 101 kontrol · bežný nájazd 146 tis. km
3,7 %−31 %

Najviac vážnych chýb

#ModelVážna chybaOproti priemeru
133.Renault Espace
2 092 kontrol · bežný nájazd 229 tis. km
7,3 %+65 %
134.Kia Carens
2 968 kontrol · bežný nájazd 149 tis. km
7,1 %+67 %
135.Fiat Freemont
5 543 kontrol · bežný nájazd 190 tis. km
8,3 %+71 %
136.Volvo V40
3 507 kontrol · bežný nájazd 166 tis. km
7,4 %+73 %
137.Ford Focus
26 745 kontrol · bežný nájazd 174 tis. km
8,2 %+79 %
138.Mitsubishi Outlander
4 836 kontrol · bežný nájazd 187 tis. km
8,3 %+88 %
139.Citroën C4 Cactus
1 776 kontrol · bežný nájazd 122 tis. km
7,3 %+90 %
140.Chevrolet Cruze
2 645 kontrol · bežný nájazd 150 tis. km
10,2 %+91 %
141.Citroën C5
3 057 kontrol · bežný nájazd 210 tis. km
9,6 %+97 %
142.Chevrolet Orlando
2 924 kontrol · bežný nájazd 176 tis. km
11,5 %+113 %

Autá 15 a viac rokov (ročníky do 2011)

Najmenej vážnych chýb z 184 modelov s aspoň 1 500 kontrolami.

#ModelVážna chybaOproti priemeru
1.BMW Z4
3 136 kontrol · bežný nájazd 151 tis. km
3,2 %−61 %
2.Mercedes-Benz Trieda SLK
3 068 kontrol · bežný nájazd 178 tis. km
5,0 %−43 %
3.Mercedes-Benz Trieda GLK
2 318 kontrol · bežný nájazd 239 tis. km
4,4 %−37 %
4.BMW X1
2 868 kontrol · bežný nájazd 213 tis. km
4,2 %−35 %
5.BMW Rad 1
12 355 kontrol · bežný nájazd 233 tis. km
5,3 %−34 %
6.Audi A8
2 403 kontrol · bežný nájazd 310 tis. km
5,3 %−32 %
7.Audi A5
4 458 kontrol · bežný nájazd 251 tis. km
4,8 %−32 %
8.BMW Rad 7
2 739 kontrol · bežný nájazd 303 tis. km
5,5 %−32 %
9.Volkswagen Tiguan
15 659 kontrol · bežný nájazd 206 tis. km
4,8 %−31 %
10.Volvo XC70
4 479 kontrol · bežný nájazd 312 tis. km
5,4 %−31 %
11.Peugeot 1007
1 525 kontrol · bežný nájazd 136 tis. km
6,0 %−31 %
12.Audi A6
29 005 kontrol · bežný nájazd 323 tis. km
5,7 %−30 %
13.Volvo S80
2 165 kontrol · bežný nájazd 295 tis. km
5,6 %−29 %
14.BMW Rad 5
29 647 kontrol · bežný nájazd 315 tis. km
5,7 %−29 %
15.Mitsubishi ASX
2 785 kontrol · bežný nájazd 186 tis. km
4,4 %−28 %

Najviac vážnych chýb

#ModelVážna chybaOproti priemeru
175.Opel Insignia
5 868 kontrol · bežný nájazd 240 tis. km
9,3 %+37 %
176.Alfa Romeo 159
5 356 kontrol · bežný nájazd 249 tis. km
11,0 %+40 %
177.Citroën C8
3 532 kontrol · bežný nájazd 260 tis. km
11,4 %+40 %
178.Peugeot 807
4 410 kontrol · bežný nájazd 264 tis. km
11,5 %+41 %
179.Peugeot 3008
3 635 kontrol · bežný nájazd 190 tis. km
9,8 %+48 %
180.Peugeot 308
18 430 kontrol · bežný nájazd 183 tis. km
10,5 %+49 %
181.Peugeot 508
1 846 kontrol · bežný nájazd 246 tis. km
8,9 %+50 %
182.Peugeot 5008
5 930 kontrol · bežný nájazd 228 tis. km
9,7 %+54 %
183.Citroën C4 Picasso
13 807 kontrol · bežný nájazd 219 tis. km
11,2 %+56 %
184.Chevrolet Orlando
1 565 kontrol · bežný nájazd 179 tis. km
10,7 %+81 %

Dodávky a úžitkové MPV (ročníky 2012 – 2020)

Autá ako Berlingo, Caddy či Kangoo sú evidované ako osobné, ale častejšie slúžia na prácu a viac jazdia. Preto majú vlastný rebríček.

#ModelVážna chybaOproti priemeru
1.Volkswagen Caravelle
2 341 kontrol · bežný nájazd 269 tis. km
3,8 %−23 %
2.Volkswagen Transporter
9 544 kontrol · bežný nájazd 292 tis. km
3,3 %−21 %
3.Volkswagen Multivan
11 179 kontrol · bežný nájazd 190 tis. km
2,9 %−19 %
4.Mercedes-Benz Trieda V
8 776 kontrol · bežný nájazd 165 tis. km
2,7 %−10 %
5.Volkswagen Caddy
32 881 kontrol · bežný nájazd 193 tis. km
3,5 %−7 %
6.Volkswagen Kombi
16 145 kontrol · bežný nájazd 203 tis. km
3,3 %+1 %
7.Mercedes-Benz Sprinter
2 836 kontrol · bežný nájazd 244 tis. km
3,5 %+6 %
8.Opel Combo
1 916 kontrol · bežný nájazd 87 tis. km
2,6 %+16 %
9.Fiat Ducato
4 702 kontrol · bežný nájazd 164 tis. km
4,4 %+22 %
10.Peugeot Partner
10 694 kontrol · bežný nájazd 153 tis. km
5,2 %+31 %
11.Ford Transit
11 445 kontrol · bežný nájazd 115 tis. km
5,2 %+38 %
12.Citroën Berlingo
28 244 kontrol · bežný nájazd 141 tis. km
4,8 %+40 %
13.Renault Kangoo
3 230 kontrol · bežný nájazd 164 tis. km
6,2 %+41 %
14.Ford Tourneo Custom
9 652 kontrol · bežný nájazd 164 tis. km
4,8 %+44 %
15.Opel Vivaro
2 413 kontrol · bežný nájazd 223 tis. km
6,3 %+48 %
16.Peugeot Boxer
1 735 kontrol · bežný nájazd 152 tis. km
5,0 %+49 %
17.Renault Trafic
9 141 kontrol · bežný nájazd 188 tis. km
5,6 %+50 %
18.Ford Transit Custom
11 108 kontrol · bežný nájazd 194 tis. km
5,3 %+55 %
19.Mercedes-Benz Vito
8 827 kontrol · bežný nájazd 213 tis. km
5,3 %+56 %
20.Peugeot Expert
6 235 kontrol · bežný nájazd 158 tis. km
6,0 %+76 %
21.Peugeot Rifter
5 830 kontrol · bežný nájazd 96 tis. km
4,1 %+81 %
22.Citroën Jumpy
5 291 kontrol · bežný nájazd 163 tis. km
6,5 %+85 %
23.Fiat Dobló
2 296 kontrol · bežný nájazd 160 tis. km
7,4 %+85 %
24.Dacia Dokker
25 597 kontrol · bežný nájazd 126 tis. km
5,9 %+91 %
25.Ford Tourneo Connect
4 700 kontrol · bežný nájazd 154 tis. km
7,6 %+121 %
26.Toyota Proace
6 838 kontrol · bežný nájazd 139 tis. km
5,5 %+131 %

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP). Vážna chyba = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika