Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Nadpriemerne spoľahlivé

Mercedes-Benz Trieda B: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 15 129 pravidelných technických kontrol a z údajov o 45 488 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

25 %
menej vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 4,5 % áut Mercedes-Benz Trieda B, pri rovnako starých autách je to 6,1 %.
4,5 %
áut malo na STK vážnu chybu
216 tis.
bežný nájazd ročníka 2006 (medián)
7,3 l
skutočná spotreba najčastejšieho motora
12
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

Trieda B – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Ručná brzda – niektoré koleso nedosahuje požadovaný účinok
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,56 % kontrol
0,56 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti žiadna žiarovka
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,38 % kontrol
0,38 %
Smerovky – chybná žiarovka (napr. olúpaná farba), svieti bielo či slabo
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,32 % kontrol
0,32 %
Kolesá – neschválený typ alebo rozmer kolesa (nezhoduje sa s dokladmi)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,32 % kontrol
0,32 %
Čap riadenia (rejdový čap) – priečna vôľa väčšia, než je prípustné
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,28 % kontrol
0,28 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 7,1 % kontrol
7,1 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 3,9 % kontrol
3,9 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 3,8 % kontrol
3,8 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 3,7 % kontrol
3,7 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 3,1 % kontrol
3,1 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 2,1 % kontrol
2,1 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 2,0 % kontrol
2,0 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 1,5 % kontrol
1,5 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
1,3 hybrid 120 kW (163 k)
1 490 kg · CO₂ 139 g/km
6,2 l7,3 l1
1,3 hybrid 100 kW (136 k)
1 490 kg · CO₂ 139 g/km
6,1 l7,1 l10
1,9 nafta 110 kW (150 k)
1 584 kg · CO₂ 137 g/km
5,2 l5,8 l1
1,3 plug-in hybrid 120 kW (163 k)
1 749 kg · CO₂ 23 g/km
1,0 l4,8 l0
1,9 nafta 85 kW (116 k)
1 578 kg · CO₂ 138 g/km
5,3 l5,8 l0
1,9 nafta 140 kW (190 k)
1 608 kg · CO₂ 138 g/km
5,3 l5,9 l0
2,0 hybrid 140 kW (190 k)
1 625 kg · CO₂ 162 g/km
7,2 l8,3 l0
2,0 hybrid 165 kW (224 k)
1 636 kg · CO₂ 164 g/km
7,2 l8,4 l0

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

Trieda B 2005216 tis. km
Trieda B 2007210 tis. km
Trieda B 2009192 tis. km
Trieda B 2011179 tis. km
Trieda B 2013159 tis. km
Trieda B 2015135 tis. km
Trieda B 2017105 tis. km
Trieda B 201976 tis. km
Trieda B 202152 tis. km

Stav tachometra klesol medzi dvoma kontrolami pri 12 z 7 325 áut (0,16 %). Ide o stočený alebo vymenený tachometer zistený v Česku – stočenie pred dovozom tieto údaje neukážu.

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame