Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut

Skutočná spotreba áut: o koľko viac minú ako v katalógu

Nové autá od roku 2021 si spotrebu zapisujú do palubného počítača a výrobcovia ju hlásia Európskej komisii. Porovnali sme ju s katalógovou hodnotou WLTP pri 909 motoroch. Priemerne autá minú o 78 % viac, než uvádza katalóg.

Naftové motory: najúspornejšie v praxi

Priemerne o 15 % viac ako v katalógu.

Auto a motorKatalógSkutočneRozdiel
Peugeot 208
1,5 nafta 75 kW (102 k)
4,2 l4,8 l+14 %
Opel Corsa
1,5 nafta 75 kW (102 k)
4,2 l4,8 l+15 %
Citroën C3
1,5 nafta 75 kW (102 k)
4,5 l4,9 l+9 %
Renault Clio
1,5 nafta 74 kW (101 k)
4,1 l4,9 l+20 %
Citroën Nuevo
1,5 nafta 75 kW (102 k)
4,7 l5,1 l+8 %
Opel Crossland
1,5 nafta 81 kW (110 k)
4,9 l5,1 l+5 %
Citroën C3 Aircross
1,5 nafta 81 kW (110 k)
4,9 l5,2 l+6 %
Opel Mokka
1,5 nafta 81 kW (110 k)
4,5 l5,2 l+16 %
Volkswagen Golf
2,0 nafta 85 kW (116 k)
4,4 l5,2 l+17 %
Škoda Octavia
2,0 nafta 85 kW (116 k)
4,4 l5,2 l+19 %
Citroends C3
1,5 nafta 75 kW (102 k)
4,5 l5,3 l+17 %
Hyundai Tucson
1,6 nafta 85 kW (116 k)
5,3 l5,3 l+-1 %
Citroën C4 X
1,5 nafta 96 kW (131 k)
4,9 l5,3 l+8 %
Peugeot 308
1,5 nafta 96 kW (131 k)
5,0 l5,3 l+6 %
Ford Focus
1,5 nafta 88 kW (120 k)
4,6 l5,3 l+16 %

Benzínové motory: najúspornejšie v praxi

Priemerne o 16 % viac ako v katalógu.

Auto a motorKatalógSkutočneRozdiel
Toyota Yaris
1,5 benzín 68 kW (92 k)
4,0 l4,4 l+10 %
Toyota Yaris Cross
1,5 benzín 68 kW (92 k)
4,5 l4,7 l+4 %
Toyota Corolla
1,8 benzín 72 kW (98 k)
4,8 l5,0 l+5 %
Toyota Aygo
1,0 benzín 53 kW (72 k)
4,9 l5,5 l+13 %
Mitsubishi Space Star
1,2 benzín 52 kW (71 k)
5,1 l5,6 l+9 %
Hyundai i10
1,0 benzín 49 kW (67 k)
5,1 l5,6 l+10 %
Kia Picanto
1,0 benzín 49 kW (67 k)
5,0 l5,6 l+12 %
Hyundai i20
1,2 benzín 61 kW (83 k)
5,3 l5,7 l+8 %
Volkswagen Up!
1,0 benzín 48 kW (65 k)
5,1 l5,7 l+12 %
Seat Ibiza
1,0 benzín 59 kW (80 k)
5,3 l5,7 l+8 %
Hyundai Bayon
1,2 benzín 61 kW (83 k)
5,6 l5,7 l+3 %
Opel Corsa
1,2 benzín 55 kW (75 k)
5,4 l5,8 l+7 %
Peugeot 208
1,2 benzín 55 kW (75 k)
5,4 l5,8 l+7 %
Toyota Yaris
1,0 benzín 53 kW (72 k)
5,6 l5,8 l+3 %
Mazda 2
1,5 benzín 55 kW (75 k)
4,8 l5,8 l+20 %

Hybridy (bez zásuvky): najúspornejšie v praxi

Priemerne o 23 % viac ako v katalógu.

Auto a motorKatalógSkutočneRozdiel
Mazda 2
1,5 hybrid 68 kW (92 k)
3,9 l4,4 l+12 %
Toyota Yaris
1,5 hybrid 68 kW (92 k)
4,0 l4,4 l+9 %
Honda Jazz
1,5 hybrid 79 kW (107 k)
4,7 l4,6 l+-2 %
Honda Jazz
1,5 hybrid 72 kW (98 k)
4,6 l4,7 l+1 %
Toyota Yaris Cross
1,5 hybrid 68 kW (92 k)
4,6 l4,7 l+2 %
Toyota Corolla
1,8 hybrid 72 kW (98 k)
4,6 l5,0 l+8 %
Suzuki Swace
1,8 hybrid 72 kW (98 k)
4,5 l5,0 l+12 %
Suzuki Swift
1,2 hybrid 60 kW (82 k)
4,6 l5,1 l+12 %
Kia Niro
1,6 hybrid 77 kW (105 k)
4,5 l5,1 l+15 %
Renault Clio
1,6 hybrid 69 kW (94 k)
4,3 l5,2 l+21 %
Toyota C-HR
1,8 hybrid 72 kW (98 k)
4,8 l5,2 l+7 %
Renault Clio
1,6 hybrid 51 kW (69 k)
4,3 l5,2 l+22 %
Suzuki Swift
1,2 hybrid 61 kW (83 k)
4,7 l5,3 l+11 %
Lexus LBX
1,5 hybrid 67 kW (91 k)
4,6 l5,3 l+15 %
Hyundai Kona
1,6 hybrid 77 kW (105 k)
4,7 l5,3 l+12 %

Plug-in hybridy: katalóg verzus prax

Katalóg počíta s tým, že sa auto často nabíja. V praxi jazdia plug-in hybridy veľkú časť kilometrov na benzín, a tak minú niekoľkonásobne viac.

Auto a motorKatalógSkutočneNa elektrinu
Volvo XC60
2,0 plug-in hybrid 186 kW (253 k)
1,1 l6,2 l30 % km
BMW X1
1,5 plug-in hybrid 100 kW (136 k)
1,1 l5,3 l32 % km
Ford Kuga
2,5 plug-in hybrid 112 kW (152 k)
1,0 l4,7 l43 % km
Volvo XC90
2,0 plug-in hybrid 228 kW (310 k)
1,4 l7,5 l26 % km
BYD Seal
1,5 plug-in hybrid 72 kW (98 k)
0,9 l4,3 l29 % km
Mercedes-Benz Trieda GLC
2,0 plug-in hybrid 145 kW (197 k)
0,7 l4,8 l34 % km
Toyota RAV4
2,5 plug-in hybrid 136 kW (185 k)
0,9 l4,2 l36 % km
Volkswagen Tiguan
1,5 plug-in hybrid 110 kW (150 k)
0,5 l3,9 l46 % km
Mercedes-Benz Trieda GLC
2,0 plug-in hybrid 150 kW (204 k)
0,7 l5,3 l43 % km
BMW X5
3,0 plug-in hybrid 230 kW (313 k)
1,3 l7,2 l36 % km
Toyota C-HR
2,0 plug-in hybrid 111 kW (151 k)
0,8 l3,7 l37 % km
Cupra Formentor
1,4 plug-in hybrid 110 kW (150 k)
1,4 l5,4 l30 % km
Land Rover Range Rover
3,0 plug-in hybrid 294 kW (400 k)
0,9 l8,7 l20 % km
Mercedes-Benz Trieda GLA
1,3 plug-in hybrid 120 kW (163 k)
1,3 l5,4 l32 % km
Audi Q5
2,0 plug-in hybrid 195 kW (265 k)
1,9 l7,4 l24 % km
Mercedes-Benz Trieda A
1,3 plug-in hybrid 120 kW (163 k)
1,0 l5,1 l29 % km
Mazda CX-60
2,5 plug-in hybrid 141 kW (192 k)
1,5 l7,8 l29 % km
BMW Rad 3
2,0 plug-in hybrid 135 kW (184 k)
1,5 l6,4 l27 % km
Mercedes-Benz Trieda C
2,0 plug-in hybrid 150 kW (204 k)
0,6 l5,3 l35 % km
Audi Q3
1,4 plug-in hybrid 110 kW (150 k)
1,6 l6,0 l25 % km

Zdroj: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0 – údaje z palubných meračov spotreby (OBFCM) áut v EÚ za rok 2024 a katalógové hodnoty WLTP. Ide o priemer celej doby používania auta (mesto aj diaľnica). Metodika