Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Nadpriemerne spoľahlivé

Mitsubishi ASX: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 25 781 pravidelných technických kontrol a z údajov o 31 241 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

22 %
menej vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 3,0 % áut Mitsubishi ASX, pri rovnako starých autách je to 3,8 %.
3,0 %
áut malo na STK vážnu chybu
103 tis.
bežný nájazd ročníka 2016 (medián)
7,1 l
skutočná spotreba najčastejšieho motora
136
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

ASX – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,41 % kontrol
0,41 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,30 % kontrol
0,30 %
Emisie – DPF či iné zariadenie chýba, upravené alebo poškodené
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,26 % kontrol
0,26 %
Riadenie – vôľa v kĺbe tyčí riadenia (napr. guľový čap) väčšia než montážna
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,26 % kontrol
0,26 %
Výfuk – zjavne netesný
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,21 % kontrol
0,21 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 2,3 % kontrol
2,3 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 2,3 % kontrol
2,3 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 2,1 % kontrol
2,1 %
Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 1,3 % kontrol
1,3 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 0,7 % kontrol
0,7 %
Ostrekovače – zadný nefunguje alebo chýba
pri 0,7 % kontrol
0,7 %
Stierače – zadný chýba alebo zle stiera
pri 0,7 % kontrol
0,7 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 0,7 % kontrol
0,7 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
1,3 hybrid 103 kW (140 k)
1 336 kg · CO₂ 132 g/km
5,8 l7,1 l57
1,0 benzín 67 kW (91 k)
1 291 kg · CO₂ 132 g/km
5,8 l7,0 l31
1,3 hybrid 116 kW (158 k)
1 378 kg · CO₂ 133 g/km
5,9 l7,4 l38
1,6 hybrid 69 kW (94 k)
1 444 kg · CO₂ 106 g/km
4,7 l5,9 l10
1,6 plug-in hybrid 68 kW (92 k)
1 631 kg · CO₂ 30 g/km
1,3 l5,0 l0
1,8 hybrid 80 kW (109 k)
1 442 kg · CO₂ 100 g/km
4,4 l–0

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

ASX 2011178 tis. km
ASX 2013141 tis. km
ASX 2015114 tis. km
ASX 201784 tis. km
ASX 201957 tis. km
ASX 202142 tis. km

Stav tachometra klesol medzi dvoma kontrolami pri 14 z 12 388 áut (0,11 %). Ide o stočený alebo vymenený tachometer zistený v Česku – stočenie pred dovozom tieto údaje neukážu.

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame