Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Priemerne spoľahlivé

Volkswagen Transporter: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 46 682 pravidelných technických kontrol a z údajov o 4 303 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

7 %
menej vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 6,8 % áut Volkswagen Transporter, pri rovnako starých autách je to 7,3 %.
6,8 %
áut malo na STK vážnu chybu
335 tis.
bežný nájazd ročníka 2006 (medián)
7,8 l
katalógová spotreba najčastejšieho motora
2
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

Transporter – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,78 % kontrol
1,78 %
Emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,37 % kontrol
1,37 %
Úniky kvapalín – únik oleja či inej kvapaliny
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,72 % kontrol
0,72 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti žiadna žiarovka
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,61 % kontrol
0,61 %
Karoséria – korózia narúša pevnosť
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,50 % kontrol
0,50 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 12,6 % kontrol
12,6 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 10,8 % kontrol
10,8 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 10,5 % kontrol
10,5 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 10,0 % kontrol
10,0 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 7,7 % kontrol
7,7 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 5,8 % kontrol
5,8 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 5,2 % kontrol
5,2 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 4,9 % kontrol
4,9 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
2,0 nafta 110 kW (150 k)
2 181 kg · CO₂ 204 g/km
7,8 l–2
2,0 nafta 81 kW (110 k)
2 158 kg · CO₂ 192 g/km
7,3 l–0

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

Transporter 2001375 tis. km
Transporter 2003362 tis. km
Transporter 2005345 tis. km
Transporter 2007334 tis. km
Transporter 2009309 tis. km
Transporter 2011307 tis. km
Transporter 2013277 tis. km
Transporter 2015292 tis. km
Transporter 2017297 tis. km
Transporter 2019252 tis. km
Transporter 2021181 tis. km
Transporter 2023101 tis. km

Stav tachometra klesol medzi dvoma kontrolami pri 56 z 21 039 áut (0,27 %). Ide o stočený alebo vymenený tachometer zistený v Česku – stočenie pred dovozom tieto údaje neukážu.

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame