Volkswagen Transporter 2003: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy
Z 1 893 pravidelných technických kontrol áut Volkswagen Transporter prvýkrát registrovaných v roku 2003.
15 %
menej vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 7,3 % áut Volkswagen Transporter z roku 2003, pri rovnako starých autách je to 8,7 %.
Volkswagen Transporter 2003 v skratke
- Ročník 2003 je nadpriemerne spoľahlivý – o 15 % menej vážnych chýb ako iné autá z toho roku.
- Najčastejšie neprejde STK pre: emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu.
- Polovica áut má najazdené menej ako 362 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
7,3 %
malo na STK vážnu chybu
362 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 238 tis. km
−15 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 2003
Na čo sa pozrieť pri kúpe
Vážne chyby, kvôli ktorým Volkswagen Transporter z roku 2003 najčastejšie neprešla STK.
Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,58 % kontrol
1,58 %auto kvôli tomu neprešlo pri 1,58 % kontrol
Emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,43 % kontrol
1,43 %auto kvôli tomu neprešlo pri 1,43 % kontrol
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti žiadna žiarovka
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,06 % kontrol
1,06 %auto kvôli tomu neprešlo pri 1,06 % kontrol
Úniky kvapalín – únik oleja či inej kvapaliny
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,90 % kontrol
0,90 %auto kvôli tomu neprešlo pri 0,90 % kontrol
Riadenie – vôľa v kĺbe tyčí riadenia (napr. guľový čap) väčšia než montážna
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,69 % kontrol
0,69 %auto kvôli tomu neprešlo pri 0,69 % kontrol
Najčastejšie chyby na STK
Všetky zapísané chyby vrátane drobných.
Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 15,2 % kontrol
15,2 %pri 15,2 % kontrol
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 13,1 % kontrol
13,1 %pri 13,1 % kontrol
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 11,8 % kontrol
11,8 %pri 11,8 % kontrol
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 11,0 % kontrol
11,0 %pri 11,0 % kontrol
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 10,8 % kontrol
10,8 %pri 10,8 % kontrol
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 7,7 % kontrol
7,7 %pri 7,7 % kontrol
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 6,2 % kontrol
6,2 %pri 6,2 % kontrol
Brzdy – uvoľnená časť uchytenia brzdového potrubia, bez rizika poškodenia
pri 5,9 % kontrol
5,9 %pri 5,9 % kontrol
Susedné ročníky
Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.
Rady ku kúpe jazdeného auta
Z magazínu Autorady.sk.
Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybu
Chystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problém
STK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémov
Kupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečnéZdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika