Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Priemerne spoľahlivé

Volkswagen Passat: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 241 466 pravidelných technických kontrol a z údajov o 201 910 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

9 %
menej vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 5,4 % áut Volkswagen Passat, pri rovnako starých autách je to 5,9 %.
5,4 %
áut malo na STK vážnu chybu
237 tis.
bežný nájazd ročníka 2015 (medián)
5,9 l
skutočná spotreba najčastejšieho motora
372
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

Passat – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,93 % kontrol
0,93 %
Emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,74 % kontrol
0,74 %
Úniky kvapalín – únik oleja či inej kvapaliny
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,58 % kontrol
0,58 %
Svetlomety – poškodené sklo či teleso ovplyvňuje svietenie
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,39 % kontrol
0,39 %
Zavesenie kolies – vôľa v čapoch, puzdrách, silentblokoch alebo uvoľnené spoje
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,39 % kontrol
0,39 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 12,5 % kontrol
12,5 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 6,5 % kontrol
6,5 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 6,1 % kontrol
6,1 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 4,4 % kontrol
4,4 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 4,1 % kontrol
4,1 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 3,9 % kontrol
3,9 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 3,4 % kontrol
3,4 %
Riadenie – netesnosť prevodky riadenia
pri 2,1 % kontrol
2,1 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
2,0 nafta 110 kW (150 k)
1 634 kg · CO₂ 131 g/km
5,0 l5,9 l135
1,5 hybrid 110 kW (150 k)
1 574 kg · CO₂ 125 g/km
5,6 l7,1 l40
1,5 benzín 110 kW (150 k)
1 480 kg · CO₂ 148 g/km
6,5 l7,1 l0
1,5 plug-in hybrid 110 kW (150 k)
1 843 kg · CO₂ 12 g/km
0,5 l4,5 l96
2,0 nafta 147 kW (200 k)
1 654 kg · CO₂ 152 g/km
5,8 l6,6 l1
2,0 nafta 142 kW (193 k)
1 768 kg · CO₂ 154 g/km
5,8 l6,9 l65
1,5 plug-in hybrid 130 kW (177 k)
1 858 kg · CO₂ 11 g/km
0,5 l4,1 l29
2,0 nafta 90 kW (122 k)
1 597 kg · CO₂ 129 g/km
4,9 l5,6 l0
1,4 plug-in hybrid 115 kW (156 k)
1 753 kg · CO₂ 28 g/km
1,2 l5,7 l0
2,0 benzín 140 kW (190 k)
1 567 kg · CO₂ 164 g/km
7,2 l7,8 l0
2,0 benzín 195 kW (265 k)
1 766 kg · CO₂ 185 g/km
8,0 l–6
2,0 benzín 206 kW (280 k)
1 707 kg · CO₂ 199 g/km
8,8 l9,6 l0

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

Passat 2001331 tis. km
Passat 2003330 tis. km
Passat 2005308 tis. km
Passat 2007309 tis. km
Passat 2009284 tis. km
Passat 2011271 tis. km
Passat 2013254 tis. km
Passat 2015237 tis. km
Passat 2017194 tis. km
Passat 2019160 tis. km
Passat 2021120 tis. km
Passat 2023144 tis. km

Stav tachometra klesol medzi dvoma kontrolami pri 220 z 115 238 áut (0,19 %). Ide o stočený alebo vymenený tachometer zistený v Česku – stočenie pred dovozom tieto údaje neukážu.

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame