Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Podpriemerne spoľahlivé

Ford Tourneo Custom: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 12 283 pravidelných technických kontrol a z údajov o 49 151 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

50 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 4,5 % áut Ford Tourneo Custom, pri rovnako starých autách je to 3,0 %.
4,5 %
áut malo na STK vážnu chybu
111 tis.
bežný nájazd ročníka 2019 (medián)
9,4 l
skutočná spotreba najčastejšieho motora
461
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

Tourneo Custom – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Emisie – DPF či iné zariadenie chýba, upravené alebo poškodené
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,13 % kontrol
1,13 %
Brzdové svetlá – nesvieti niektoré povinné brzdové svetlo
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,65 % kontrol
0,65 %
Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,58 % kontrol
0,58 %
Emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,32 % kontrol
0,32 %
Úniky kvapalín – únik oleja či inej kvapaliny
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,25 % kontrol
0,25 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 4,4 % kontrol
4,4 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 2,8 % kontrol
2,8 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 1,5 % kontrol
1,5 %
Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 1,4 % kontrol
1,4 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 1,2 % kontrol
1,2 %
Emisie – DPF či iné zariadenie chýba, upravené alebo poškodené
pri 1,1 % kontrol · ako vážna chyba 1,1 %
1,1 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 0,8 % kontrol
0,8 %
Brzdové svetlá – nesvieti niektoré povinné brzdové svetlo
pri 0,7 % kontrol · ako vážna chyba 0,7 %
0,7 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
2,0 nafta 125 kW (170 k)
2 409 kg · CO₂ 224 g/km
8,6 l9,4 l298
2,0 nafta 110 kW (150 k)
2 344 kg · CO₂ 202 g/km
7,7 l8,8 l2
2,0 nafta 100 kW (136 k)
2 300 kg · CO₂ 206 g/km
7,9 l8,7 l106
2,5 plug-in hybrid 87 kW (118 k)
2 437 kg · CO₂ 61 g/km
2,7 l–53
2,0 hybrid 110 kW (150 k)
2 522 kg · CO₂ 203 g/km
7,7 l–0
2,0 nafta 96 kW (131 k)
2 501 kg · CO₂ 221 g/km
8,4 l9,1 l0
2,5 hybrid 86 kW (117 k)
2 444 kg · CO₂ 66 g/km
3,0 l–0
elektromobil 160 kW (218 k)
2 561 kg
25,5 kWh–2
2,5 plug-in hybrid 86 kW (117 k)
2 439 kg · CO₂ 43 g/km
1,9 l–0

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

Tourneo Custom 2013223 tis. km
Tourneo Custom 2014208 tis. km
Tourneo Custom 2015188 tis. km
Tourneo Custom 2016164 tis. km
Tourneo Custom 2017154 tis. km
Tourneo Custom 2018131 tis. km
Tourneo Custom 2019111 tis. km
Tourneo Custom 202087 tis. km
Tourneo Custom 202172 tis. km
Tourneo Custom 202271 tis. km

Stav tachometra klesol medzi dvoma kontrolami pri 4 z 5 860 áut (0,07 %). Ide o stočený alebo vymenený tachometer zistený v Česku – stočenie pred dovozom tieto údaje neukážu.

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame