Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Podpriemerne spoľahlivé

Ford Focus: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 174 329 pravidelných technických kontrol a z údajov o 183 411 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

31 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 8,9 % áut Ford Focus, pri rovnako starých autách je to 6,8 %.
8,9 %
áut malo na STK vážnu chybu
223 tis.
bežný nájazd ročníka 2006 (medián)
6,7 l
skutočná spotreba najčastejšieho motora
123
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

Focus – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,62 % kontrol
1,62 %
Emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,48 % kontrol
1,48 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,13 % kontrol
1,13 %
Emisie – DPF či iné zariadenie chýba, upravené alebo poškodené
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,02 % kontrol
1,02 %
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,91 % kontrol
0,91 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 14,5 % kontrol
14,5 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 7,3 % kontrol
7,3 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 5,9 % kontrol
5,9 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 5,6 % kontrol
5,6 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 5,2 % kontrol
5,2 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 4,3 % kontrol
4,3 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 3,9 % kontrol
3,9 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 2,6 % kontrol
2,6 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
1,0 hybrid 92 kW (125 k)
1 431 kg · CO₂ 123 g/km
5,5 l6,7 l5
1,0 hybrid 114 kW (155 k)
1 476 kg · CO₂ 125 g/km
5,5 l6,9 l30
1,5 nafta 85 kW (116 k)
1 508 kg · CO₂ 133 g/km
5,1 l5,8 l79
1,0 hybrid 91 kW (124 k)
1 416 kg · CO₂ 122 g/km
5,4 l6,8 l0
2,3 benzín 206 kW (280 k)
1 538 kg · CO₂ 183 g/km
8,0 l9,9 l6
1,5 nafta 84 kW (114 k)
1 490 kg · CO₂ 131 g/km
5,0 l5,8 l0
1,0 benzín 92 kW (125 k)
1 414 kg · CO₂ 128 g/km
5,7 l6,7 l3
1,0 benzín 91 kW (124 k)
1 389 kg · CO₂ 124 g/km
5,5 l6,8 l0
1,5 nafta 88 kW (120 k)
1 466 kg · CO₂ 121 g/km
4,6 l5,3 l0

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

Focus 2000220 tis. km
Focus 2002220 tis. km
Focus 2004225 tis. km
Focus 2006223 tis. km
Focus 2008213 tis. km
Focus 2010195 tis. km
Focus 2012194 tis. km
Focus 2014174 tis. km
Focus 2016149 tis. km
Focus 2018104 tis. km
Focus 2020100 tis. km
Focus 202274 tis. km

Stav tachometra klesol medzi dvoma kontrolami pri 133 z 81 311 áut (0,16 %). Ide o stočený alebo vymenený tachometer zistený v Česku – stočenie pred dovozom tieto údaje neukážu.

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame