Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Podpriemerne spoľahlivé

Kia Sportage: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 42 309 pravidelných technických kontrol a z údajov o 320 802 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

25 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 5,3 % áut Kia Sportage, pri rovnako starých autách je to 4,2 %.
5,3 %
áut malo na STK vážnu chybu
120 tis.
bežný nájazd ročníka 2016 (medián)
7,3 l
skutočná spotreba najčastejšieho motora
2 621
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

Sportage – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,85 % kontrol
0,85 %
Ručná brzda – niektoré koleso nedosahuje požadovaný účinok
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,49 % kontrol
0,49 %
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,48 % kontrol
0,48 %
Kolesá – neschválený typ alebo rozmer kolesa (nezhoduje sa s dokladmi)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,33 % kontrol
0,33 %
Brzdy – kotúč silno skorodovaný (viac ako 1/5 trecej plochy)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,30 % kontrol
0,30 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 4,4 % kontrol
4,4 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 3,2 % kontrol
3,2 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 2,8 % kontrol
2,8 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 2,7 % kontrol
2,7 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 1,8 % kontrol
1,8 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 1,1 % kontrol
1,1 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
pri 0,8 % kontrol · ako vážna chyba 0,8 %
0,8 %
Stierače – zadný chýba alebo zle stiera
pri 0,8 % kontrol
0,8 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
1,6 hybrid 132 kW (180 k)
1 649 kg · CO₂ 136 g/km
6,0 l7,3 l118
1,6 hybrid 118 kW (160 k)
1 637 kg · CO₂ 137 g/km
6,0 l7,3 l379
1,6 hybrid 100 kW (136 k)
1 611 kg · CO₂ 136 g/km
5,2 l–75
1,6 benzín 110 kW (150 k)
1 535 kg · CO₂ 154 g/km
6,8 l7,5 l317
1,6 plug-in hybrid 132 kW (180 k)
1 904 kg · CO₂ 26 g/km
1,1 l5,5 l1
1,6 hybrid 110 kW (150 k)
1 578 kg · CO₂ 147 g/km
6,5 l7,5 l6
1,6 hybrid 117 kW (159 k)
1 635 kg · CO₂ 132 g/km
5,8 l–0
1,6 benzín 118 kW (160 k)
1 547 kg · CO₂ 160 g/km
7,0 l7,3 l1 390
1,6 plug-in hybrid 118 kW (160 k)
1 884 kg · CO₂ 38 g/km
1,2 l6,3 l113
1,6 nafta 85 kW (116 k)
1 585 kg · CO₂ 140 g/km
5,3 l5,4 l10
1,6 LPG 118 kW (160 k)
1 544 kg · CO₂ 146 g/km
7,0 l–0
1,6 benzín 117 kW (159 k)
1 543 kg · CO₂ 156 g/km
6,9 l–0
1,6 LPG 110 kW (150 k)
1 526 kg · CO₂ 141 g/km
8,7 l–0
1,6 benzín 132 kW (180 k)
1 647 kg · CO₂ 174 g/km
7,7 l7,3 l212

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

Sportage 2006204 tis. km
Sportage 2008187 tis. km
Sportage 2010175 tis. km
Sportage 2012159 tis. km
Sportage 2014139 tis. km
Sportage 2016120 tis. km
Sportage 201890 tis. km
Sportage 202063 tis. km
Sportage 202251 tis. km

Stav tachometra klesol medzi dvoma kontrolami pri 15 z 19 953 áut (0,08 %). Ide o stočený alebo vymenený tachometer zistený v Česku – stočenie pred dovozom tieto údaje neukážu.

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame