Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Priemerne spoľahlivé

Kia Picanto: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 14 713 pravidelných technických kontrol a z údajov o 159 400 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

9 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 7,5 % áut Kia Picanto, pri rovnako starých autách je to 6,9 %.
7,5 %
áut malo na STK vážnu chybu
116 tis.
bežný nájazd ročníka 2006 (medián)
5,6 l
skutočná spotreba najčastejšieho motora
103
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

Picanto – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,47 % kontrol
1,47 %
Ručná brzda – niektoré koleso nedosahuje požadovaný účinok
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,20 % kontrol
1,20 %
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,18 % kontrol
1,18 %
Ručná brzda – na niektorom kolese nefunguje
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,73 % kontrol
0,73 %
Brzdové svetlá – nesvieti niektoré povinné brzdové svetlo
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,73 % kontrol
0,73 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 12,4 % kontrol
12,4 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 6,7 % kontrol
6,7 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 5,3 % kontrol
5,3 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 4,7 % kontrol
4,7 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 4,6 % kontrol
4,6 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 3,4 % kontrol
3,4 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 2,9 % kontrol
2,9 %
Palivové potrubie – poškodené hadice alebo spony, bez úniku
pri 2,0 % kontrol
2,0 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
1,0 benzín 49 kW (67 k)
977 kg · CO₂ 115 g/km
5,0 l5,6 l0
1,0 benzín 46 kW (63 k)
985 kg · CO₂ 116 g/km
5,1 l–45
1,2 benzín 62 kW (84 k)
983 kg · CO₂ 122 g/km
5,4 l5,9 l0
1,2 benzín 58 kW (79 k)
991 kg · CO₂ 123 g/km
5,5 l–54
1,2 benzín 57 kW (78 k)
990 kg · CO₂ 123 g/km
5,4 l–0
1,0 benzín 50 kW (68 k)
1 022 kg · CO₂ 124 g/km
5,4 l–4
1,0 LPG 46 kW (63 k)
985 kg · CO₂ 118 g/km
5,2 l–0
1,0 LPG 49 kW (67 k)
978 kg · CO₂ 107 g/km
6,6 l–0
1,0 benzín 74 kW (101 k)
1 034 kg · CO₂ 120 g/km
5,3 l5,8 l0

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

Picanto 2005131 tis. km
Picanto 2007108 tis. km
Picanto 200993 tis. km
Picanto 201185 tis. km
Picanto 201381 tis. km
Picanto 201555 tis. km
Picanto 201748 tis. km
Picanto 201935 tis. km
Picanto 202124 tis. km

Stav tachometra klesol medzi dvoma kontrolami pri 11 z 6 974 áut (0,16 %). Ide o stočený alebo vymenený tachometer zistený v Česku – stočenie pred dovozom tieto údaje neukážu.

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame