Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Priemerne spoľahlivé

Škoda Superb: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 246 655 pravidelných technických kontrol a z údajov o 131 714 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

5 %
menej vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 4,3 % áut Škoda Superb, pri rovnako starých autách je to 4,5 %.
4,3 %
áut malo na STK vážnu chybu
207 tis.
bežný nájazd ročníka 2016 (medián)
5,9 l
skutočná spotreba najčastejšieho motora
1 243
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

Superb – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,67 % kontrol
0,67 %
Emisie – DPF či iné zariadenie chýba, upravené alebo poškodené
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,65 % kontrol
0,65 %
Emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,39 % kontrol
0,39 %
Úniky kvapalín – únik oleja či inej kvapaliny
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,36 % kontrol
0,36 %
Kolesá – neschválený typ alebo rozmer kolesa (nezhoduje sa s dokladmi)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,33 % kontrol
0,33 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 5,3 % kontrol
5,3 %
Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 4,3 % kontrol
4,3 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 3,2 % kontrol
3,2 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 1,7 % kontrol
1,7 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 1,6 % kontrol
1,6 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 1,5 % kontrol
1,5 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 1,4 % kontrol
1,4 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 1,4 % kontrol
1,4 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
2,0 nafta 110 kW (150 k)
1 644 kg · CO₂ 133 g/km
5,1 l5,9 l331
2,0 nafta 147 kW (200 k)
1 664 kg · CO₂ 154 g/km
5,8 l6,6 l3
1,5 plug-in hybrid 110 kW (150 k)
1 847 kg · CO₂ 13 g/km
0,5 l–145
2,0 nafta 142 kW (193 k)
1 756 kg · CO₂ 155 g/km
5,9 l–402
1,5 hybrid 110 kW (150 k)
1 573 kg · CO₂ 124 g/km
5,5 l7,4 l90
1,4 plug-in hybrid 115 kW (156 k)
1 766 kg · CO₂ 28 g/km
1,2 l5,6 l1
1,5 benzín 110 kW (150 k)
1 500 kg · CO₂ 145 g/km
6,3 l7,4 l0
2,0 benzín 140 kW (190 k)
1 582 kg · CO₂ 159 g/km
6,7 l7,7 l0
2,0 benzín 195 kW (265 k)
1 736 kg · CO₂ 178 g/km
7,4 l–213
2,0 benzín 206 kW (280 k)
1 694 kg · CO₂ 191 g/km
8,2 l9,8 l0
2,0 benzín 150 kW (204 k)
1 642 kg · CO₂ 154 g/km
6,8 l–58

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

Superb 2003324 tis. km
Superb 2005309 tis. km
Superb 2007284 tis. km
Superb 2009287 tis. km
Superb 2011282 tis. km
Superb 2013254 tis. km
Superb 2015222 tis. km
Superb 2017189 tis. km
Superb 2019150 tis. km
Superb 2021106 tis. km
Superb 202394 tis. km

Stav tachometra klesol medzi dvoma kontrolami pri 206 z 116 911 áut (0,18 %). Ide o stočený alebo vymenený tachometer zistený v Česku – stočenie pred dovozom tieto údaje neukážu.

Čítaj aj na Autorady.sk

Z magazínu Autorady.sk.

Škoda zvoláva 1,7 milióna áut. Problém s riadením sa týka Octavie, Superbu, Karoqu aj KodiaquŠkoda Superb Combi iV: ADAC zmeral reálny elektrický dojazd aj spotrebu po vybití batérieHrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problém

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame