Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Priemerne spoľahlivé

Škoda Octavia: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 1 177 566 pravidelných technických kontrol a z údajov o 438 917 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

5 %
menej vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 5,9 % áut Škoda Octavia, pri rovnako starých autách je to 6,2 %.
5,9 %
áut malo na STK vážnu chybu
238 tis.
bežný nájazd ročníka 2009 (medián)
5,6 l
skutočná spotreba najčastejšieho motora
4 514
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

Octavia – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,30 % kontrol
1,30 %
Emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,04 % kontrol
1,04 %
Úniky kvapalín – únik oleja či inej kvapaliny
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,49 % kontrol
0,49 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,47 % kontrol
0,47 %
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,42 % kontrol
0,42 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 9,1 % kontrol
9,1 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 6,9 % kontrol
6,9 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 6,4 % kontrol
6,4 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 4,9 % kontrol
4,9 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 4,7 % kontrol
4,7 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 3,6 % kontrol
3,6 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 3,6 % kontrol
3,6 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 3,1 % kontrol
3,1 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
2,0 nafta 110 kW (150 k)
1 484 kg · CO₂ 121 g/km
4,6 l5,6 l1 109
1,5 hybrid 110 kW (150 k)
1 394 kg · CO₂ 120 g/km
5,3 l6,7 l1 259
2,0 nafta 85 kW (116 k)
1 443 kg · CO₂ 114 g/km
4,4 l5,2 l433
1,5 benzín 110 kW (150 k)
1 363 kg · CO₂ 124 g/km
5,5 l6,7 l333
2,0 nafta 147 kW (200 k)
1 578 kg · CO₂ 142 g/km
5,4 l6,4 l0
1,5 hybrid 85 kW (116 k)
1 399 kg · CO₂ 115 g/km
5,1 l–363
1,4 plug-in hybrid 110 kW (150 k)
1 659 kg · CO₂ 25 g/km
1,1 l5,0 l0
2,0 benzín 195 kW (265 k)
1 535 kg · CO₂ 158 g/km
6,9 l–463
1,0 hybrid 81 kW (110 k)
1 353 kg · CO₂ 120 g/km
5,3 l6,0 l0
1,5 benzín 85 kW (116 k)
1 364 kg · CO₂ 122 g/km
5,4 l–423
2,0 benzín 180 kW (245 k)
1 535 kg · CO₂ 160 g/km
7,0 l8,4 l0
1,0 benzín 81 kW (110 k)
1 314 kg · CO₂ 121 g/km
5,4 l6,0 l0
2,0 benzín 140 kW (190 k)
1 568 kg · CO₂ 162 g/km
7,1 l7,6 l0
1,5 CNG 96 kW (131 k)
1 430 kg · CO₂ 106 g/km
6,0 l–0

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

Octavia 2001313 tis. km
Octavia 2003305 tis. km
Octavia 2005292 tis. km
Octavia 2007282 tis. km
Octavia 2009238 tis. km
Octavia 2011235 tis. km
Octavia 2013227 tis. km
Octavia 2015208 tis. km
Octavia 2017173 tis. km
Octavia 2019129 tis. km
Octavia 202195 tis. km
Octavia 2023109 tis. km

Stav tachometra klesol medzi dvoma kontrolami pri 797 z 553 873 áut (0,14 %). Ide o stočený alebo vymenený tachometer zistený v Česku – stočenie pred dovozom tieto údaje neukážu.

Čítaj aj na Autorady.sk

Z magazínu Autorady.sk.

Máš Golf či Octaviu na 17-palcových kolesách? AvD otestoval 15 zimných pneumatík, tri neodporúčaŠkoda zvoláva 1,7 milióna áut. Problém s riadením sa týka Octavie, Superbu, Karoqu aj KodiaquHrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problém

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame