Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Priemerne spoľahlivé

Škoda Fabia: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 958 569 pravidelných technických kontrol a z údajov o 257 053 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

≈
Rovnako ako priemer. Vážnu chybu malo 6,6 % áut Škoda Fabia, pri rovnako starých autách je to 6,8 %.
6,6 %
áut malo na STK vážnu chybu
188 tis.
bežný nájazd ročníka 2003 (medián)
5,9 l
skutočná spotreba najčastejšieho motora
3 197
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

Fabia – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,55 % kontrol
1,55 %
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,23 % kontrol
1,23 %
Svetlomety – poškodené sklo či teleso ovplyvňuje svietenie
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,60 % kontrol
0,60 %
Ručná brzda – niektoré koleso nedosahuje požadovaný účinok
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,54 % kontrol
0,54 %
Obrysové a denné svetlá – nesvieti niektoré svetlo
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,48 % kontrol
0,48 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 13,1 % kontrol
13,1 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 6,3 % kontrol
6,3 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 5,5 % kontrol
5,5 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 5,0 % kontrol
5,0 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 4,4 % kontrol
4,4 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 4,0 % kontrol
4,0 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 4,0 % kontrol
4,0 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 3,0 % kontrol
3,0 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
1,0 benzín 70 kW (95 k)
1 156 kg · CO₂ 115 g/km
5,1 l5,9 l485
1,0 benzín 59 kW (80 k)
1 129 kg · CO₂ 117 g/km
5,2 l6,1 l350
1,0 benzín 85 kW (116 k)
1 195 kg · CO₂ 118 g/km
5,2 l–2 101
1,0 benzín 81 kW (110 k)
1 179 kg · CO₂ 123 g/km
5,4 l6,2 l1
1,5 benzín 110 kW (150 k)
1 236 kg · CO₂ 124 g/km
5,5 l–260
1,0 benzín 48 kW (65 k)
1 123 kg · CO₂ 116 g/km
5,1 l6,2 l0

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

Fabia 2001202 tis. km
Fabia 2003188 tis. km
Fabia 2005186 tis. km
Fabia 2007170 tis. km
Fabia 2009159 tis. km
Fabia 2011157 tis. km
Fabia 2013143 tis. km
Fabia 2015116 tis. km
Fabia 201796 tis. km
Fabia 201967 tis. km
Fabia 202151 tis. km
Fabia 202358 tis. km

Stav tachometra klesol medzi dvoma kontrolami pri 551 z 451 143 áut (0,12 %). Ide o stočený alebo vymenený tachometer zistený v Česku – stočenie pred dovozom tieto údaje neukážu.

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame