Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Podpriemerne spoľahlivé

Toyota Proace: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 14 804 pravidelných technických kontrol a z údajov o 69 734 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

115 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 4,5 % áut Toyota Proace, pri rovnako starých autách je to 2,1 %.
4,5 %
áut malo na STK vážnu chybu
73 tis.
bežný nájazd ročníka 2021 (medián)
6,3 l
skutočná spotreba najčastejšieho motora
809
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

Proace – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Úniky kvapalín – únik oleja či inej kvapaliny
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,76 % kontrol
0,76 %
Emisie – DPF či iné zariadenie chýba, upravené alebo poškodené
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,73 % kontrol
0,73 %
Úprava vozidla – nie je zapísaná v dokladoch (napr. ťažné zariadenie)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,39 % kontrol
0,39 %
Kolesá – neschválený typ alebo rozmer kolesa (nezhoduje sa s dokladmi)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,35 % kontrol
0,35 %
Brzdy – kotúč silno skorodovaný (viac ako 1/5 trecej plochy)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,28 % kontrol
0,28 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 2,7 % kontrol
2,7 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 2,3 % kontrol
2,3 %
Úniky kvapalín – únik oleja či inej kvapaliny
pri 0,8 % kontrol · ako vážna chyba 0,8 %
0,8 %
Emisie – DPF či iné zariadenie chýba, upravené alebo poškodené
pri 0,7 % kontrol · ako vážna chyba 0,7 %
0,7 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 0,6 % kontrol
0,6 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 0,4 % kontrol
0,4 %
Úprava vozidla – nie je zapísaná v dokladoch (napr. ťažné zariadenie)
pri 0,4 % kontrol · ako vážna chyba 0,4 %
0,4 %
Kolesá – neschválený typ alebo rozmer kolesa (nezhoduje sa s dokladmi)
pri 0,3 % kontrol · ako vážna chyba 0,3 %
0,3 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
1,5 nafta 96 kW (131 k)
1 590 kg · CO₂ 149 g/km
5,7 l6,3 l243
2,0 nafta 106 kW (144 k)
1 864 kg · CO₂ 194 g/km
7,4 l7,9 l77
2,0 nafta 130 kW (177 k)
1 952 kg · CO₂ 193 g/km
7,4 l8,3 l351
1,2 benzín 81 kW (110 k)
1 480 kg · CO₂ 148 g/km
6,5 l7,6 l89
1,5 nafta 75 kW (102 k)
1 526 kg · CO₂ 141 g/km
5,4 l6,3 l30
elektromobil 100 kW (136 k)
2 025 kg
23,0 kWh–19
1,5 nafta 88 kW (120 k)
1 733 kg · CO₂ 170 g/km
6,5 l7,1 l0
1,2 benzín 96 kW (131 k)
1 564 kg · CO₂ 156 g/km
6,9 l8,1 l0

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

Proace 2017141 tis. km
Proace 2018139 tis. km
Proace 2019116 tis. km
Proace 202094 tis. km
Proace 202173 tis. km
Proace 202271 tis. km

Stav tachometra klesol medzi dvoma kontrolami pri 13 z 6 986 áut (0,19 %). Ide o stočený alebo vymenený tachometer zistený v Česku – stočenie pred dovozom tieto údaje neukážu.

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame