Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Nadpriemerne spoľahlivé

Mercedes-Benz Trieda GLC: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 9 251 pravidelných technických kontrol a z údajov o 252 122 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

44 %
menej vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 1,5 % áut Mercedes-Benz Trieda GLC, pri rovnako starých autách je to 2,6 %.
1,5 %
áut malo na STK vážnu chybu
112 tis.
bežný nájazd ročníka 2018 (medián)
9,7 l
skutočná spotreba najčastejšieho motora
552
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

Trieda GLC – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Emisie – kontrolka motora nesvieti po zapnutí alebo hlási poruchu
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,21 % kontrol
0,21 %
Emisie – riadiaca jednotka hlási chyby týkajúce sa emisií
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,17 % kontrol
0,17 %
Pneumatiky – typ pneumatiky nesúhlasí s dokladmi vozidla
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,13 % kontrol
0,13 %
Emisie – kontrolka motora nesvieti po zapnutí alebo hlási poruchu
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,11 % kontrol
0,11 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,11 % kontrol
0,11 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 2,2 % kontrol
2,2 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 0,3 % kontrol
0,3 %
Emisie – kontrolka motora nesvieti po zapnutí alebo hlási poruchu
pri 0,2 % kontrol · ako vážna chyba 0,2 %
0,2 %
Emisie – riadiaca jednotka hlási chyby týkajúce sa emisií
pri 0,2 % kontrol · ako vážna chyba 0,2 %
0,2 %
Stierače – zadný chýba alebo zle stiera
pri 0,2 % kontrol
0,2 %
Pneumatiky – typ pneumatiky nesúhlasí s dokladmi vozidla
pri 0,1 % kontrol · ako vážna chyba 0,1 %
0,1 %
Lekárnička – chýba, nesprávny druh alebo neúplný obsah
pri 0,1 % kontrol
0,1 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 0,1 % kontrol
0,1 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
2,0 hybrid 145 kW (197 k)
1 996 kg · CO₂ 140 g/km
5,3 l9,7 l273
2,0 plug-in hybrid 145 kW (197 k)
2 405 kg · CO₂ 15 g/km
0,7 l4,8 l41
2,0 plug-in hybrid 150 kW (204 k)
2 340 kg · CO₂ 15 g/km
0,7 l5,3 l11
2,0 hybrid 150 kW (204 k)
1 923 kg · CO₂ 168 g/km
7,4 l8,9 l111
2,0 hybrid 198 kW (269 k)
2 017 kg · CO₂ 151 g/km
5,8 l–25
2,0 hybrid 190 kW (258 k)
1 925 kg · CO₂ 173 g/km
7,6 l9,6 l20
2,0 plug-in hybrid 185 kW (252 k)
2 343 kg · CO₂ 16 g/km
0,7 l5,9 l0
2,0 hybrid 120 kW (163 k)
1 989 kg · CO₂ 138 g/km
5,3 l–64
3,0 hybrid 270 kW (367 k)
2 073 kg · CO₂ 174 g/km
6,6 l–7
1,9 nafta 143 kW (194 k)
1 844 kg · CO₂ 171 g/km
6,5 l7,5 l0
1,9 plug-in hybrid 143 kW (194 k)
2 133 kg · CO₂ 52 g/km
2,0 l6,3 l0
2,0 nafta 198 kW (269 k)
2 059 kg · CO₂ 150 g/km
5,7 l7,3 l0
2,0 plug-in hybrid 155 kW (211 k)
2 039 kg · CO₂ 56 g/km
2,4 l7,5 l0
1,9 nafta 180 kW (245 k)
1 874 kg · CO₂ 181 g/km
6,9 l8,0 l0

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

Trieda GLC 2015172 tis. km
Trieda GLC 2016139 tis. km
Trieda GLC 2017131 tis. km
Trieda GLC 2018112 tis. km
Trieda GLC 201992 tis. km
Trieda GLC 202085 tis. km
Trieda GLC 202167 tis. km
Trieda GLC 202266 tis. km

Stav tachometra klesol medzi dvoma kontrolami pri 7 z 4 546 áut (0,15 %). Ide o stočený alebo vymenený tachometer zistený v Česku – stočenie pred dovozom tieto údaje neukážu.

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame