Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Nadpriemerne spoľahlivé

Suzuki Vitara: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 25 469 pravidelných technických kontrol a z údajov o 151 920 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

43 %
menej vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 1,6 % áut Suzuki Vitara, pri rovnako starých autách je to 2,8 %.
1,6 %
áut malo na STK vážnu chybu
62 tis.
bežný nájazd ročníka 2019 (medián)
6,5 l
skutočná spotreba najčastejšieho motora
853
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

Vitara – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Kolesá – neschválený typ alebo rozmer kolesa (nezhoduje sa s dokladmi)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,23 % kontrol
0,23 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,19 % kontrol
0,19 %
Brzdové svetlá – nesvieti niektoré povinné brzdové svetlo
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,18 % kontrol
0,18 %
Obrysové a denné svetlá – nesvieti niektoré svetlo
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,13 % kontrol
0,13 %
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,11 % kontrol
0,11 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 2,0 % kontrol
2,0 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 1,4 % kontrol
1,4 %
Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 1,2 % kontrol
1,2 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 0,8 % kontrol
0,8 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 0,6 % kontrol
0,6 %
Stierače – zadný chýba alebo zle stiera
pri 0,6 % kontrol
0,6 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 0,5 % kontrol
0,5 %
Palivové potrubie – poškodené hadice alebo spony, bez úniku
pri 0,5 % kontrol
0,5 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
1,4 hybrid 95 kW (129 k)
1 275 kg · CO₂ 124 g/km
5,4 l6,5 l476
1,5 hybrid 75 kW (102 k)
1 354 kg · CO₂ 123 g/km
5,4 l6,0 l29
1,4 hybrid 81 kW (110 k)
1 293 kg · CO₂ 127 g/km
5,5 l–348
1,4 hybrid 12 kW (16 k)
1 285 kg · CO₂ 123 g/km
5,4 l–0
1,4 hybrid 80 kW (109 k)
1 297 kg · CO₂ 128 g/km
5,5 l–0
1,4 benzín 80 kW (109 k)
1 293 kg · CO₂ 127 g/km
5,5 l–0
1,4 hybrid 10 kW (14 k)
1 282 kg · CO₂ 126 g/km
5,6 l6,6 l0
1,4 benzín 95 kW (129 k)
1 274 kg · CO₂ 120 g/km
5,3 l6,5 l0

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

Vitara 2015112 tis. km
Vitara 2016103 tis. km
Vitara 201787 tis. km
Vitara 201878 tis. km
Vitara 201962 tis. km
Vitara 202055 tis. km
Vitara 202145 tis. km
Vitara 202241 tis. km

Stav tachometra klesol medzi dvoma kontrolami pri 9 z 12 313 áut (0,07 %). Ide o stočený alebo vymenený tachometer zistený v Česku – stočenie pred dovozom tieto údaje neukážu.

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame