Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Nadpriemerne spoľahlivé

Audi A5: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 10 712 pravidelných technických kontrol a z údajov o 82 692 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

29 %
menej vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 3,7 % áut Audi A5, pri rovnako starých autách je to 5,1 %.
3,7 %
áut malo na STK vážnu chybu
251 tis.
bežný nájazd ročníka 2010 (medián)
8,1 l
skutočná spotreba najčastejšieho motora
193
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

A5 – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Kolesá – neschválený typ alebo rozmer kolesa (nezhoduje sa s dokladmi)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,50 % kontrol
0,50 %
Pneumatiky – typ pneumatiky nesúhlasí s dokladmi vozidla
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,43 % kontrol
0,43 %
Úniky kvapalín – únik oleja či inej kvapaliny
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,31 % kontrol
0,31 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,29 % kontrol
0,29 %
Kolesá – nesprávna montáž (otočený disk, nezapísané podložky a pod.)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,26 % kontrol
0,26 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 4,4 % kontrol
4,4 %
Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 3,3 % kontrol
3,3 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 2,1 % kontrol
2,1 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 1,0 % kontrol
1,0 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 0,9 % kontrol
0,9 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 0,7 % kontrol
0,7 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 0,6 % kontrol
0,6 %
Riadenie – netesnosť prevodky riadenia
pri 0,6 % kontrol
0,6 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
2,0 hybrid 150 kW (204 k)
1 827 kg · CO₂ 143 g/km
5,6 l8,1 l104
2,0 benzín 150 kW (204 k)
1 796 kg · CO₂ 161 g/km
7,1 l8,1 l46
2,0 plug-in hybrid 185 kW (252 k)
2 167 kg · CO₂ 55 g/km
2,4 l–3
2,0 benzín 110 kW (150 k)
1 780 kg · CO₂ 157 g/km
6,9 l7,5 l40
2,0 hybrid 195 kW (265 k)
1 701 kg · CO₂ 173 g/km
7,6 l8,9 l0
2,0 hybrid 110 kW (150 k)
1 624 kg · CO₂ 155 g/km
6,8 l7,5 l0
2,0 hybrid 120 kW (163 k)
1 609 kg · CO₂ 135 g/km
5,2 l–0
2,0 nafta 150 kW (204 k)
1 900 kg · CO₂ 135 g/km
5,1 l6,7 l0
3,0 hybrid 210 kW (286 k)
1 842 kg · CO₂ 185 g/km
7,1 l–0

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

A5 2008265 tis. km
A5 2010251 tis. km
A5 2012225 tis. km
A5 2014199 tis. km
A5 2016149 tis. km
A5 2018132 tis. km
A5 202084 tis. km
A5 202261 tis. km

Stav tachometra klesol medzi dvoma kontrolami pri 11 z 5 243 áut (0,21 %). Ide o stočený alebo vymenený tachometer zistený v Česku – stočenie pred dovozom tieto údaje neukážu.

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame