Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Nadpriemerne spoľahlivé

Mercedes-Benz Trieda GLE: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 1 706 pravidelných technických kontrol a z údajov o 75 157 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

32 %
menej vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 1,6 % áut Mercedes-Benz Trieda GLE, pri rovnako starých autách je to 2,3 %.
1,6 %
áut malo na STK vážnu chybu
70 tis.
bežný nájazd ročníka 2021 (medián)
6,3 l
skutočná spotreba najčastejšieho motora
353
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

Trieda GLE – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Emisie – riadiaca jednotka hlási chyby týkajúce sa emisií
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,23 % kontrol
0,23 %
Emisie – kontrolka motora nesvieti po zapnutí alebo hlási poruchu
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,23 % kontrol
0,23 %
Úprava vozidla – neschválená prestavba (motor, karoséria, hmotnosť…)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,18 % kontrol
0,18 %
Kolesá – neschválený typ alebo rozmer kolesa (nezhoduje sa s dokladmi)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,12 % kontrol
0,12 %
Úprava vozidla – nie je zapísaná v dokladoch (napr. ťažné zariadenie)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,12 % kontrol
0,12 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 2,5 % kontrol
2,5 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 0,4 % kontrol
0,4 %
Emisie – riadiaca jednotka hlási chyby týkajúce sa emisií
pri 0,2 % kontrol · ako vážna chyba 0,2 %
0,2 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 0,2 % kontrol
0,2 %
Emisie – kontrolka motora nesvieti po zapnutí alebo hlási poruchu
pri 0,2 % kontrol · ako vážna chyba 0,2 %
0,2 %
Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 0,2 % kontrol
0,2 %
Úprava vozidla – neschválená prestavba (motor, karoséria, hmotnosť…)
pri 0,2 % kontrol · ako vážna chyba 0,2 %
0,2 %
Riadenie – zbiehavosť kolies mimo tolerancie
pri 0,2 % kontrol
0,2 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
2,0 plug-in hybrid 145 kW (197 k)
2 710 kg · CO₂ 22 g/km
0,9 l6,3 l33
3,0 hybrid 270 kW (367 k)
2 416 kg · CO₂ 212 g/km
8,1 l11,8 l266
2,0 hybrid 198 kW (269 k)
2 359 kg · CO₂ 187 g/km
7,1 l–30
2,0 plug-in hybrid 185 kW (252 k)
2 661 kg · CO₂ 26 g/km
1,1 l7,7 l5
1,9 plug-in hybrid 143 kW (194 k)
2 665 kg · CO₂ 23 g/km
0,9 l6,4 l0
2,9 nafta 243 kW (330 k)
2 292 kg · CO₂ 215 g/km
8,2 l9,9 l0
2,0 hybrid 200 kW (272 k)
2 287 kg · CO₂ 183 g/km
7,0 l–0
3,0 hybrid 280 kW (381 k)
2 311 kg · CO₂ 234 g/km
10,1 l11,7 l16
2,0 plug-in hybrid 155 kW (211 k)
2 612 kg · CO₂ 26 g/km
1,1 l7,7 l0
1,9 nafta 180 kW (245 k)
2 362 kg · CO₂ 227 g/km
9,9 l9,3 l0
2,9 nafta 200 kW (272 k)
2 477 kg · CO₂ 254 g/km
9,9 l9,8 l0
4,0 hybrid 380 kW (517 k)
2 490 kg · CO₂ 292 g/km
12,8 l14,4 l3

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

Trieda GLE 2016154 tis. km
Trieda GLE 202094 tis. km
Trieda GLE 202170 tis. km
Trieda GLE 202277 tis. km

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame