BMW X5: spoľahlivosť, poruchy a spotreba
Z 1 192 pravidelných technických kontrol a z údajov o 101 534 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.
Spoľahlivosť podľa ročníka
Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.
Pre čo najčastejšie neprejde STK
Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,42 % kontrol
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,42 % kontrol
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,42 % kontrol
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,34 % kontrol
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,34 % kontrol
Najčastejšie chyby na STK
Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).
pri 8,0 % kontrol
pri 5,0 % kontrol
pri 4,9 % kontrol
pri 3,2 % kontrol
pri 2,9 % kontrol
pri 2,3 % kontrol
pri 2,2 % kontrol
pri 1,5 % kontrol
Motory a spotreba
Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.
| Motor | Katalóg | Skutočne | Predaných v SR |
|---|---|---|---|
| 3,0 plug-in hybrid 230 kW (313 k) 2 496 kg · CO₂ 21 g/km | 1,3 l | 7,2 l | 62 |
| 3,0 hybrid 210 kW (286 k) 2 297 kg · CO₂ 193 g/km | 7,3 l | – | 177 |
| 3,0 hybrid 250 kW (340 k) 2 313 kg · CO₂ 198 g/km | 7,6 l | – | 51 |
| 3,0 plug-in hybrid 210 kW (286 k) 2 511 kg · CO₂ 30 g/km | 1,4 l | 7,9 l | 0 |
| 3,0 hybrid 280 kW (381 k) 2 260 kg · CO₂ 200 g/km | 8,9 l | 10,9 l | 51 |
| 4,4 hybrid 390 kW (530 k) 2 424 kg · CO₂ 266 g/km | 11,5 l | 14,0 l | 21 |
| 4,4 hybrid 460 kW (626 k) 2 475 kg · CO₂ 293 g/km | 12,9 l | 15,7 l | 8 |
| 3,0 nafta 210 kW (286 k) 2 291 kg · CO₂ 181 g/km | 5,8 l | 8,9 l | 0 |
| 2,0 nafta 170 kW (231 k) 2 147 kg · CO₂ 204 g/km | 6,6 l | 8,9 l | 0 |
| 3,0 plug-in hybrid 155 kW (211 k) 2 503 kg · CO₂ 25 g/km | 1,1 l | 7,5 l | 0 |
| 4,4 benzín 390 kW (530 k) 2 367 kg · CO₂ 273 g/km | 11,8 l | 14,0 l | 0 |
| 3,0 hybrid 245 kW (333 k) 2 180 kg · CO₂ 217 g/km | 9,4 l | 11,6 l | 0 |
| 4,4 benzín 460 kW (626 k) 2 410 kg · CO₂ 301 g/km | 13,5 l | 15,7 l | 0 |
Rady ku kúpe jazdeného auta
Z magazínu Autorady.sk.
Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybu
Chystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problém
STK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémov
Kupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečnéSpoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame