Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Nadpriemerne spoľahlivé

BMW Rad 1: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 17 778 pravidelných technických kontrol a z údajov o 178 851 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

32 %
menej vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 4,6 % áut BMW Rad 1, pri rovnako starých autách je to 6,8 %.
4,6 %
áut malo na STK vážnu chybu
254 tis.
bežný nájazd ročníka 2005 (medián)
7,1 l
skutočná spotreba najčastejšieho motora
42
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

Rad 1 – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,63 % kontrol
0,63 %
Úniky kvapalín – únik oleja či inej kvapaliny
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,55 % kontrol
0,55 %
Ručná brzda – niektoré koleso nedosahuje požadovaný účinok
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,48 % kontrol
0,48 %
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,33 % kontrol
0,33 %
Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,29 % kontrol
0,29 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 10,1 % kontrol
10,1 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 5,7 % kontrol
5,7 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 4,5 % kontrol
4,5 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 4,4 % kontrol
4,4 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 4,4 % kontrol
4,4 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 3,0 % kontrol
3,0 %
Ostrekovače – zadný nefunguje alebo chýba
pri 2,6 % kontrol
2,6 %
Riadenie – netesnosť prevodky riadenia
pri 1,5 % kontrol
1,5 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
1,5 hybrid 115 kW (156 k)
1 500 kg · CO₂ 123 g/km
5,4 l7,1 l28
1,5 benzín 100 kW (136 k)
1 390 kg · CO₂ 133 g/km
5,8 l7,2 l0
2,0 nafta 110 kW (150 k)
1 519 kg · CO₂ 128 g/km
4,9 l6,1 l6
1,5 benzín 80 kW (109 k)
1 406 kg · CO₂ 133 g/km
5,8 l7,1 l0
1,5 nafta 85 kW (116 k)
1 456 kg · CO₂ 122 g/km
4,7 l5,5 l0
1,5 benzín 90 kW (122 k)
1 465 kg · CO₂ 136 g/km
6,0 l7,5 l1
2,0 hybrid 110 kW (150 k)
1 570 kg · CO₂ 114 g/km
4,4 l–4
2,0 benzín 131 kW (178 k)
1 465 kg · CO₂ 144 g/km
6,3 l7,6 l0
2,0 nafta 140 kW (190 k)
1 560 kg · CO₂ 137 g/km
5,2 l6,4 l0
2,0 hybrid 150 kW (204 k)
1 605 kg · CO₂ 139 g/km
6,1 l–3
2,0 benzín 195 kW (265 k)
1 520 kg · CO₂ 161 g/km
7,1 l8,9 l0

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

Rad 1 2005254 tis. km
Rad 1 2007233 tis. km
Rad 1 2009199 tis. km
Rad 1 2011196 tis. km
Rad 1 2013178 tis. km
Rad 1 2015144 tis. km
Rad 1 2017107 tis. km
Rad 1 201996 tis. km
Rad 1 202159 tis. km

Stav tachometra klesol medzi dvoma kontrolami pri 12 z 8 628 áut (0,14 %). Ide o stočený alebo vymenený tachometer zistený v Česku – stočenie pred dovozom tieto údaje neukážu.

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame