Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Nadpriemerne spoľahlivé

BMW Rad 3: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 79 695 pravidelných technických kontrol a z údajov o 155 415 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

22 %
menej vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 5,7 % áut BMW Rad 3, pri rovnako starých autách je to 7,2 %.
5,7 %
áut malo na STK vážnu chybu
284 tis.
bežný nájazd ročníka 2006 (medián)
5,4 l
katalógová spotreba najčastejšieho motora
64
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

Rad 3 – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Úniky kvapalín – únik oleja či inej kvapaliny
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,78 % kontrol
0,78 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,72 % kontrol
0,72 %
Ručná brzda – niektoré koleso nedosahuje požadovaný účinok
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,67 % kontrol
0,67 %
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,61 % kontrol
0,61 %
Ručná brzda – na niektorom kolese nefunguje
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,35 % kontrol
0,35 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 11,5 % kontrol
11,5 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 6,5 % kontrol
6,5 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 6,5 % kontrol
6,5 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 6,5 % kontrol
6,5 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 5,2 % kontrol
5,2 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 4,7 % kontrol
4,7 %
Riadenie – netesnosť prevodky riadenia
pri 3,6 % kontrol
3,6 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 2,6 % kontrol
2,6 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
2,0 hybrid 140 kW (190 k)
1 758 kg · CO₂ 140 g/km
5,4 l–36
2,0 plug-in hybrid 135 kW (184 k)
1 945 kg · CO₂ 30 g/km
1,5 l6,4 l7
2,0 benzín 115 kW (156 k)
1 623 kg · CO₂ 152 g/km
6,7 l7,6 l8
2,0 hybrid 110 kW (150 k)
1 718 kg · CO₂ 134 g/km
5,1 l–2
2,0 plug-in hybrid 120 kW (163 k)
1 889 kg · CO₂ 33 g/km
1,8 l6,3 l0
2,0 benzín 135 kW (184 k)
1 641 kg · CO₂ 155 g/km
6,8 l7,9 l4
2,0 benzín 180 kW (245 k)
1 683 kg · CO₂ 164 g/km
7,2 l8,6 l7
3,0 hybrid 210 kW (286 k)
1 876 kg · CO₂ 153 g/km
5,8 l–0
2,0 hybrid 90 kW (122 k)
1 716 kg · CO₂ 133 g/km
5,1 l–0
2,0 nafta 140 kW (190 k)
1 723 kg · CO₂ 148 g/km
5,4 l6,3 l0
2,0 hybrid 100 kW (136 k)
1 714 kg · CO₂ 133 g/km
5,1 l–0

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

Rad 3 2000276 tis. km
Rad 3 2002282 tis. km
Rad 3 2004289 tis. km
Rad 3 2006284 tis. km
Rad 3 2008267 tis. km
Rad 3 2010252 tis. km
Rad 3 2012237 tis. km
Rad 3 2014229 tis. km
Rad 3 2016186 tis. km
Rad 3 2018137 tis. km
Rad 3 2020112 tis. km
Rad 3 202283 tis. km

Stav tachometra klesol medzi dvoma kontrolami pri 92 z 38 429 áut (0,24 %). Ide o stočený alebo vymenený tachometer zistený v Česku – stočenie pred dovozom tieto údaje neukážu.

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame