Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Nadpriemerne spoľahlivé

Volkswagen T-ROC: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 5 679 pravidelných technických kontrol a z údajov o 523 540 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

57 %
menej vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 1,0 % áut Volkswagen T-ROC, pri rovnako starých autách je to 2,2 %.
1,0 %
áut malo na STK vážnu chybu
70 tis.
bežný nájazd ročníka 2019 (medián)
7,1 l
skutočná spotreba najčastejšieho motora
706
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

T-ROC – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Kolesá – neschválený typ alebo rozmer kolesa (nezhoduje sa s dokladmi)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,18 % kontrol
0,18 %
Úprava vozidla – nie je zapísaná v dokladoch (napr. ťažné zariadenie)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,11 % kontrol
0,11 %
Pneumatiky – typ pneumatiky nesúhlasí s dokladmi vozidla
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,11 % kontrol
0,11 %
Emisie – zvýšené voľnobežné otáčky mimo povoleného rozsahu
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,07 % kontrol
0,07 %
Sklo – väčšia prasklina vo výhľade alebo nad 20 mm v stieranej ploche
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,05 % kontrol
0,05 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 1,6 % kontrol
1,6 %
Kolesá – neschválený typ alebo rozmer kolesa (nezhoduje sa s dokladmi)
pri 0,2 % kontrol · ako vážna chyba 0,2 %
0,2 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 0,1 % kontrol
0,1 %
Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 0,1 % kontrol
0,1 %
Úprava vozidla – nie je zapísaná v dokladoch (napr. ťažné zariadenie)
pri 0,1 % kontrol · ako vážna chyba 0,1 %
0,1 %
Pneumatiky – typ pneumatiky nesúhlasí s dokladmi vozidla
pri 0,1 % kontrol · ako vážna chyba 0,1 %
0,1 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 0,1 % kontrol
0,1 %
Emisie – zvýšené voľnobežné otáčky mimo povoleného rozsahu
pri 0,1 % kontrol · ako vážna chyba 0,1 %
0,1 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
1,5 benzín 110 kW (150 k)
1 374 kg · CO₂ 141 g/km
6,2 l7,1 l559
1,0 benzín 81 kW (110 k)
1 305 kg · CO₂ 139 g/km
6,1 l6,7 l0
1,0 benzín 85 kW (116 k)
1 311 kg · CO₂ 132 g/km
5,8 l6,8 l53
2,0 nafta 110 kW (150 k)
1 471 kg · CO₂ 135 g/km
5,1 l6,2 l17
2,0 nafta 85 kW (116 k)
1 418 kg · CO₂ 125 g/km
4,8 l5,6 l26
2,0 benzín 140 kW (190 k)
1 536 kg · CO₂ 174 g/km
7,7 l8,2 l33
2,0 benzín 221 kW (301 k)
1 574 kg · CO₂ 198 g/km
8,7 l10,3 l1
1,5 hybrid 110 kW (150 k)
1 474 kg · CO₂ 130 g/km
5,7 l7,1 l9
1,5 hybrid 85 kW (116 k)
1 465 kg · CO₂ 127 g/km
5,6 l–8

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

T-ROC 201887 tis. km
T-ROC 201970 tis. km
T-ROC 202062 tis. km
T-ROC 202146 tis. km
T-ROC 202246 tis. km

Stav tachometra klesol medzi dvoma kontrolami pri 2 z 3 365 áut (0,06 %). Ide o stočený alebo vymenený tachometer zistený v Česku – stočenie pred dovozom tieto údaje neukážu.

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame