Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Nadpriemerne spoľahlivé

Volvo XC40: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 2 931 pravidelných technických kontrol a z údajov o 198 423 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

33 %
menej vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 1,4 % áut Volvo XC40, pri rovnako starých autách je to 2,1 %.
1,4 %
áut malo na STK vážnu chybu
52 tis.
bežný nájazd ročníka 2021 (medián)
7,6 l
skutočná spotreba najčastejšieho motora
210
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

XC40 – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Kolesá – neschválený typ alebo rozmer kolesa (nezhoduje sa s dokladmi)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,24 % kontrol
0,24 %
Úprava vozidla – nie je zapísaná v dokladoch (napr. ťažné zariadenie)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,17 % kontrol
0,17 %
Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,10 % kontrol
0,10 %
Emisie – DPF či iné zariadenie chýba, upravené alebo poškodené
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,10 % kontrol
0,10 %
Pneumatiky – typ pneumatiky nesúhlasí s dokladmi vozidla
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,10 % kontrol
0,10 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 0,9 % kontrol
0,9 %
Kolesá – neschválený typ alebo rozmer kolesa (nezhoduje sa s dokladmi)
pri 0,2 % kontrol · ako vážna chyba 0,2 %
0,2 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 0,2 % kontrol
0,2 %
Úprava vozidla – nie je zapísaná v dokladoch (napr. ťažné zariadenie)
pri 0,2 % kontrol · ako vážna chyba 0,2 %
0,2 %
Lekárnička – chýba, nesprávny druh alebo neúplný obsah
pri 0,1 % kontrol
0,1 %
Stierače – hriadeľ stierača bez ochranného krytu
pri 0,1 % kontrol
0,1 %
Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
pri 0,1 % kontrol · ako vážna chyba 0,1 %
0,1 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 0,1 % kontrol
0,1 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
2,0 hybrid 120 kW (163 k)
1 688 kg · CO₂ 151 g/km
6,6 l7,6 l165
elektromobil 185 kW (252 k)
2 075 kg
16,9 kWh–1
2,0 hybrid 145 kW (197 k)
1 692 kg · CO₂ 153 g/km
6,8 l7,9 l41
elektromobil 170 kW (231 k)
2 030 kg
18,8 kWh–0
1,5 plug-in hybrid 95 kW (129 k)
1 812 kg · CO₂ 48 g/km
2,1 l6,1 l0
1,5 benzín 95 kW (129 k)
1 621 kg · CO₂ 165 g/km
7,3 l7,8 l0
elektromobil 300 kW (408 k)
2 182 kg
19,7 kWh–2
1,5 plug-in hybrid 132 kW (180 k)
1 812 kg · CO₂ 48 g/km
2,1 l6,3 l0
elektromobil 301 kW (409 k)
2 170 kg
17,9 kWh–0
elektromobil 175 kW (238 k)
2 040 kg
16,8 kWh–1
elektromobil 238 kW (324 k)
2 040 kg
16,8 kWh–0

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

XC40 201892 tis. km
XC40 201990 tis. km
XC40 202072 tis. km
XC40 202152 tis. km
XC40 202252 tis. km

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame