Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Podpriemerne spoľahlivé

Peugeot 2008: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 29 744 pravidelných technických kontrol a z údajov o 405 666 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

49 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 4,3 % áut Peugeot 2008, pri rovnako starých autách je to 2,9 %.
4,3 %
áut malo na STK vážnu chybu
64 tis.
bežný nájazd ročníka 2018 (medián)
6,5 l
skutočná spotreba najčastejšieho motora
566
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

2008 – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Brzdy – kotúč silno skorodovaný (viac ako 1/5 trecej plochy)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,73 % kontrol
0,73 %
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,66 % kontrol
0,66 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,62 % kontrol
0,62 %
Poloos – manžeta chýba, je zle upevnená alebo poškodená a uniká mazivo
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,50 % kontrol
0,50 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti žiadna žiarovka
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,27 % kontrol
0,27 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 2,6 % kontrol
2,6 %
Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 2,0 % kontrol
2,0 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 1,6 % kontrol
1,6 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 1,2 % kontrol
1,2 %
Brzdy – kotúč silno skorodovaný (viac ako 1/5 trecej plochy)
pri 0,7 % kontrol · ako vážna chyba 0,7 %
0,7 %
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
pri 0,7 % kontrol · ako vážna chyba 0,7 %
0,7 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 0,7 % kontrol
0,7 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
pri 0,6 % kontrol · ako vážna chyba 0,6 %
0,6 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
1,2 benzín 74 kW (101 k)
1 263 kg · CO₂ 126 g/km
5,6 l6,5 l223
1,2 benzín 96 kW (131 k)
1 278 kg · CO₂ 134 g/km
5,9 l6,8 l201
1,2 hybrid 100 kW (136 k)
1 372 kg · CO₂ 111 g/km
4,9 l6,1 l129
1,5 nafta 96 kW (131 k)
1 345 kg · CO₂ 132 g/km
5,0 l5,5 l1
elektromobil 100 kW (136 k)
1 623 kg
15,9 kWh–1
elektromobil 115 kW (156 k)
1 623 kg
15,6 kWh–11
1,2 benzín 100 kW (136 k)
1 371 kg · CO₂ 113 g/km
5,0 l6,1 l0
elektromobil 57 kW (78 k)
1 623 kg
15,9 kWh–0
1,5 nafta 81 kW (110 k)
1 281 kg · CO₂ 117 g/km
4,5 l5,2 l0
elektromobil 62 kW (84 k)
1 623 kg
15,4 kWh–0
1,2 hybrid 74 kW (101 k)
1 380 kg · CO₂ 112 g/km
4,9 l6,5 l0

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

2008 2013127 tis. km
2008 2014117 tis. km
2008 201595 tis. km
2008 201687 tis. km
2008 201776 tis. km
2008 201864 tis. km
2008 201950 tis. km
2008 202055 tis. km
2008 202142 tis. km
2008 202239 tis. km

Stav tachometra klesol medzi dvoma kontrolami pri 16 z 14 221 áut (0,11 %). Ide o stočený alebo vymenený tachometer zistený v Česku – stočenie pred dovozom tieto údaje neukážu.

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame