Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Podpriemerne spoľahlivé

Citroën Berlingo: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 62 393 pravidelných technických kontrol a z údajov o 19 900 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

29 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 7,3 % áut Citroën Berlingo, pri rovnako starých autách je to 5,6 %.
7,3 %
áut malo na STK vážnu chybu
205 tis.
bežný nájazd ročníka 2009 (medián)
6,1 l
skutočná spotreba najčastejšieho motora
492
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

Berlingo – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,61 % kontrol
1,61 %
Emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,54 % kontrol
1,54 %
Brzdové svetlá – nesvieti niektoré povinné brzdové svetlo
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,77 % kontrol
0,77 %
Úniky kvapalín – únik oleja či inej kvapaliny
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,67 % kontrol
0,67 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti žiadna žiarovka
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,64 % kontrol
0,64 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 12,3 % kontrol
12,3 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 7,4 % kontrol
7,4 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 6,9 % kontrol
6,9 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 6,7 % kontrol
6,7 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 4,4 % kontrol
4,4 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 3,0 % kontrol
3,0 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 2,9 % kontrol
2,9 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 2,8 % kontrol
2,8 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
1,5 nafta 96 kW (131 k)
1 578 kg · CO₂ 146 g/km
5,6 l6,1 l247
1,2 benzín 81 kW (110 k)
1 445 kg · CO₂ 144 g/km
6,4 l7,5 l11
1,5 nafta 75 kW (102 k)
1 509 kg · CO₂ 139 g/km
5,3 l6,1 l234
1,2 benzín 96 kW (131 k)
1 530 kg · CO₂ 155 g/km
6,9 l8,0 l0

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

Berlingo 2000266 tis. km
Berlingo 2002258 tis. km
Berlingo 2004238 tis. km
Berlingo 2006218 tis. km
Berlingo 2008210 tis. km
Berlingo 2010202 tis. km
Berlingo 2012188 tis. km
Berlingo 2014170 tis. km
Berlingo 2016141 tis. km
Berlingo 2018104 tis. km
Berlingo 202082 tis. km
Berlingo 202264 tis. km

Stav tachometra klesol medzi dvoma kontrolami pri 43 z 31 453 áut (0,14 %). Ide o stočený alebo vymenený tachometer zistený v Česku – stočenie pred dovozom tieto údaje neukážu.

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame