Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Podpriemerne spoľahlivé

Dacia Duster: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 71 736 pravidelných technických kontrol a z údajov o 466 819 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

31 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 4,5 % áut Dacia Duster, pri rovnako starých autách je to 3,4 %.
4,5 %
áut malo na STK vážnu chybu
64 tis.
bežný nájazd ročníka 2019 (medián)
7,8 l
katalógová spotreba najčastejšieho motora
1 371
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

Duster – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,77 % kontrol
0,77 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,51 % kontrol
0,51 %
Svetlomety – zle uložená či chybná žiarovka, zlý svetelný obraz, oslňuje
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,45 % kontrol
0,45 %
Riadenie – vôľa v kĺbe tyčí riadenia (napr. guľový čap) väčšia než montážna
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,41 % kontrol
0,41 %
Výfuk – zjavne netesný
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,32 % kontrol
0,32 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 3,3 % kontrol
3,3 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 3,0 % kontrol
3,0 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 2,3 % kontrol
2,3 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 2,1 % kontrol
2,1 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 1,1 % kontrol
1,1 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 1,1 % kontrol
1,1 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 0,8 % kontrol
0,8 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 0,8 % kontrol
0,8 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
1,0 LPG 67 kW (91 k)
1 364 kg · CO₂ 127 g/km
7,8 l–0
1,2 hybrid 96 kW (131 k)
1 419 kg · CO₂ 130 g/km
5,7 l7,2 l735
1,5 nafta 84 kW (114 k)
1 518 kg · CO₂ 141 g/km
5,4 l6,2 l0
1,6 hybrid 69 kW (94 k)
1 455 kg · CO₂ 113 g/km
5,0 l6,1 l148
1,3 benzín 110 kW (150 k)
1 360 kg · CO₂ 145 g/km
6,4 l7,8 l1
1,0 LPG 74 kW (101 k)
1 352 kg · CO₂ 126 g/km
6,9 l–0
1,5 nafta 85 kW (116 k)
1 428 kg · CO₂ 126 g/km
4,8 l5,5 l0
1,3 benzín 96 kW (131 k)
1 321 kg · CO₂ 141 g/km
6,2 l7,4 l0
1,2 hybrid 12 kW (16 k)
1 421 kg · CO₂ 130 g/km
5,8 l7,3 l0
1,6 hybrid 51 kW (69 k)
1 455 kg · CO₂ 114 g/km
5,1 l6,0 l0
1,0 benzín 67 kW (91 k)
1 271 kg · CO₂ 140 g/km
6,2 l7,4 l478
1,8 hybrid 80 kW (109 k)
1 455 kg · CO₂ 106 g/km
4,7 l–7
1,2 hybrid 103 kW (140 k)
1 378 kg · CO₂ 123 g/km
5,4 l–2

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

Duster 2010160 tis. km
Duster 2012145 tis. km
Duster 2014126 tis. km
Duster 201695 tis. km
Duster 201878 tis. km
Duster 202062 tis. km
Duster 202253 tis. km

Stav tachometra klesol medzi dvoma kontrolami pri 37 z 33 863 áut (0,11 %). Ide o stočený alebo vymenený tachometer zistený v Česku – stočenie pred dovozom tieto údaje neukážu.

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame