Hyundai i30: spoľahlivosť, poruchy a spotreba
Z 124 718 pravidelných technických kontrol a z údajov o 121 566 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.
Spoľahlivosť podľa ročníka
Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.
Pre čo najčastejšie neprejde STK
Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,58 % kontrol
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,53 % kontrol
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,41 % kontrol
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,38 % kontrol
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,32 % kontrol
Najčastejšie chyby na STK
Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).
pri 3,2 % kontrol
pri 3,0 % kontrol
pri 2,1 % kontrol
pri 2,0 % kontrol
pri 1,5 % kontrol
pri 0,9 % kontrol
pri 0,8 % kontrol
pri 0,8 % kontrol
Motory a spotreba
Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.
| Motor | Katalóg | Skutočne | Predaných v SR |
|---|---|---|---|
| 1,5 hybrid 103 kW (140 k) 1 419 kg · CO₂ 138 g/km | 6,1 l | – | 1 716 |
| 1,0 benzín 88 kW (120 k) 1 327 kg · CO₂ 126 g/km | 5,4 l | 6,7 l | 0 |
| 1,5 hybrid 118 kW (160 k) 1 407 kg · CO₂ 132 g/km | 5,8 l | 7,0 l | 8 |
| 1,0 benzín 74 kW (101 k) 1 324 kg · CO₂ 131 g/km | 5,8 l | – | 77 |
| 1,0 hybrid 88 kW (120 k) 1 350 kg · CO₂ 121 g/km | 5,4 l | 6,7 l | 0 |
| 1,5 benzín 80 kW (109 k) 1 264 kg · CO₂ 137 g/km | 5,9 l | 6,3 l | 0 |
| 2,0 benzín 206 kW (280 k) 1 523 kg · CO₂ 188 g/km | 8,3 l | 9,0 l | 0 |
| 1,5 benzín 71 kW (97 k) 1 269 kg · CO₂ 141 g/km | 6,2 l | – | 582 |
| 1,5 benzín 81 kW (110 k) 1 266 kg · CO₂ 136 g/km | 6,0 l | 6,4 l | 0 |
| 1,5 hybrid 117 kW (159 k) 1 404 kg · CO₂ 131 g/km | 5,5 l | 6,8 l | 0 |
| 1,0 benzín 73 kW (99 k) 1 352 kg · CO₂ 133 g/km | 5,8 l | – | 0 |
| 1,0 hybrid 73 kW (99 k) 1 330 kg · CO₂ 121 g/km | 5,3 l | – | 0 |
| 1,5 benzín 70 kW (95 k) 1 264 kg · CO₂ 142 g/km | 6,2 l | – | 0 |
| 2,0 benzín 184 kW (250 k) 1 475 kg · CO₂ 175 g/km | 7,7 l | – | 0 |
Koľko najazdia
Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.
Stav tachometra klesol medzi dvoma kontrolami pri 48 z 60 109 áut (0,08 %). Ide o stočený alebo vymenený tachometer zistený v Česku – stočenie pred dovozom tieto údaje neukážu.
Rady ku kúpe jazdeného auta
Z magazínu Autorady.sk.
Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybu
Chystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problém
STK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémov
Kupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečnéSpoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame