Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Podpriemerne spoľahlivé

Ford Transit Custom: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 12 904 pravidelných technických kontrol a z údajov o 34 094 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

52 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 4,9 % áut Ford Transit Custom, pri rovnako starých autách je to 3,2 %.
4,9 %
áut malo na STK vážnu chybu
219 tis.
bežný nájazd ročníka 2015 (medián)
8,6 l
skutočná spotreba najčastejšieho motora
260
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

Transit Custom – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Emisie – DPF či iné zariadenie chýba, upravené alebo poškodené
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,37 % kontrol
1,37 %
Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,84 % kontrol
0,84 %
Emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,48 % kontrol
0,48 %
Úniky kvapalín – únik oleja či inej kvapaliny
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,40 % kontrol
0,40 %
Poloos – manžeta chýba, je zle upevnená alebo poškodená a uniká mazivo
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,39 % kontrol
0,39 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 5,7 % kontrol
5,7 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 3,8 % kontrol
3,8 %
Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 2,6 % kontrol
2,6 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 2,6 % kontrol
2,6 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 1,9 % kontrol
1,9 %
Emisie – DPF či iné zariadenie chýba, upravené alebo poškodené
pri 1,4 % kontrol · ako vážna chyba 1,4 %
1,4 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 1,3 % kontrol
1,3 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 1,1 % kontrol
1,1 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
2,0 nafta 100 kW (136 k)
2 197 kg · CO₂ 200 g/km
7,6 l8,6 l145
2,0 nafta 81 kW (110 k)
2 168 kg · CO₂ 196 g/km
7,5 l8,3 l0
2,0 nafta 96 kW (131 k)
2 302 kg · CO₂ 210 g/km
8,0 l9,1 l0
2,0 nafta 110 kW (150 k)
2 231 kg · CO₂ 201 g/km
7,7 l8,8 l20
2,0 nafta 125 kW (170 k)
2 270 kg · CO₂ 219 g/km
8,4 l9,4 l76
2,0 nafta 95 kW (129 k)
2 322 kg · CO₂ 207 g/km
7,9 l8,9 l0
2,0 nafta 77 kW (105 k)
2 254 kg · CO₂ 203 g/km
7,7 l8,7 l0
2,5 plug-in hybrid 87 kW (118 k)
2 342 kg · CO₂ 62 g/km
2,7 l–19
2,0 hybrid 95 kW (129 k)
2 320 kg · CO₂ 197 g/km
7,5 l–0
2,0 hybrid 110 kW (150 k)
2 332 kg · CO₂ 198 g/km
7,5 l–0
2,5 hybrid 86 kW (117 k)
2 326 kg · CO₂ 74 g/km
3,3 l–0
elektromobil 100 kW (136 k)
2 443 kg
22,9 kWh–0
elektromobil 160 kW (218 k)
2 426 kg
24,4 kWh–0

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

Transit Custom 2013245 tis. km
Transit Custom 2014227 tis. km
Transit Custom 2015219 tis. km
Transit Custom 2016194 tis. km
Transit Custom 2017165 tis. km
Transit Custom 2018152 tis. km
Transit Custom 2019116 tis. km
Transit Custom 202099 tis. km
Transit Custom 202198 tis. km
Transit Custom 202287 tis. km

Stav tachometra klesol medzi dvoma kontrolami pri 11 z 5 838 áut (0,19 %). Ide o stočený alebo vymenený tachometer zistený v Česku – stočenie pred dovozom tieto údaje neukážu.

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame