Autorady.skDatabáza áut

Peugeot 308 2009: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy

Z 5 023 pravidelných technických kontrol áut Peugeot 308 prvýkrát registrovaných v roku 2009.

55 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 11,6 % áut Peugeot 308 z roku 2009, pri rovnako starých autách je to 7,5 %.

Peugeot 308 2009 v skratke

  • Ročník 2009 má o 55 % viac vážnych chýb ako iné autá z toho roku – pri kúpe buď opatrnejší.
  • Najčastejšie neprejde STK pre: emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti.
  • Polovica áut má najazdené menej ako 185 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
  • Spoľahlivejšie vychádzajú susedné ročníky 2007, 2011, 2012.
11,6 %
malo na STK vážnu chybu
185 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 212 tis. km
+55 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 2009

Na čo sa pozrieť pri kúpe

Vážne chyby, kvôli ktorým Peugeot 308 z roku 2009 najčastejšie neprešla STK.

Emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti
auto kvôli tomu neprešlo pri 3,64 % kontrol
3,64 %
Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 3,54 % kontrol
3,54 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,65 % kontrol
2,65 %
Emisie – riadiaca jednotka hlási chyby týkajúce sa emisií
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,49 % kontrol
1,49 %
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,88 % kontrol
0,88 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky zapísané chyby vrátane drobných.

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 19,6 % kontrol
19,6 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 7,4 % kontrol
7,4 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 6,8 % kontrol
6,8 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 4,8 % kontrol
4,8 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 3,9 % kontrol
3,9 %
Emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti
pri 3,6 % kontrol · ako vážna chyba 3,6 %
3,6 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 3,6 % kontrol
3,6 %
Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
pri 3,5 % kontrol · ako vážna chyba 3,5 %
3,5 %

Susedné ročníky

Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.

308 200710,7 %priemer 8,2 %
308 200812,0 %priemer 7,8 %
308 200911,6 %priemer 7,5 %
308 201010,4 %priemer 6,8 %
308 20117,7 %priemer 5,9 %
308 20126,2 %priemer 5,6 %
308 20136,7 %priemer 5,1 %

← Všetky ročníky a motory Peugeot 308

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika