Autorady.skDatabáza áut

Citroën Saxo 2000: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy

Z 1 138 pravidelných technických kontrol áut Citroën Saxo prvýkrát registrovaných v roku 2000.

8 %
menej vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 8,5 % áut Citroën Saxo z roku 2000, pri rovnako starých autách je to 9,3 %.

Citroën Saxo 2000 v skratke

  • Ročník 2000 je spoľahlivosťou priemerný.
  • Najčastejšie neprejde STK pre: emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu.
  • Polovica áut má najazdené menej ako 149 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
  • Spoľahlivejšie vychádzajú susedné ročníky 2003.
8,5 %
malo na STK vážnu chybu
149 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 225 tis. km
−8 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 2000

Na čo sa pozrieť pri kúpe

Vážne chyby, kvôli ktorým Citroën Saxo z roku 2000 najčastejšie neprešla STK.

Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,02 % kontrol
2,02 %
Brzdy – nedostatočná brzdná sila na jednom alebo viacerých kolesách
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,67 % kontrol
1,67 %
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,49 % kontrol
1,49 %
Karoséria – korózia narúša pevnosť
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,14 % kontrol
1,14 %
Brzdové svetlá – nesvieti niektoré povinné brzdové svetlo
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,05 % kontrol
1,05 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky zapísané chyby vrátane drobných.

Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 13,6 % kontrol
13,6 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 12,8 % kontrol
12,8 %
Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 9,9 % kontrol
9,9 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 9,0 % kontrol
9,0 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 8,3 % kontrol
8,3 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 6,1 % kontrol
6,1 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 5,7 % kontrol
5,7 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 5,6 % kontrol
5,6 %

Susedné ročníky

Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.

Saxo 199610,7 %priemer 9,0 %
Saxo 199711,6 %priemer 8,8 %
Saxo 199811,9 %priemer 9,2 %
Saxo 199912,2 %priemer 9,1 %
Saxo 20008,5 %priemer 9,3 %
Saxo 20018,5 %priemer 8,7 %
Saxo 20029,1 %priemer 8,7 %
Saxo 20036,0 %priemer 8,7 %

← Všetky ročníky a motory Citroën Saxo

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika