Autorady.skDatabáza áut

Citroën Xsara Picasso 2000: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy

Z 941 pravidelných technických kontrol áut Citroën Xsara Picasso prvýkrát registrovaných v roku 2000.

22 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 11,4 % áut Citroën Xsara Picasso z roku 2000, pri rovnako starých autách je to 9,3 %.

Citroën Xsara Picasso 2000 v skratke

  • Ročník 2000 má o 22 % viac vážnych chýb ako iné autá z toho roku – pri kúpe buď opatrnejší.
  • Najčastejšie neprejde STK pre: brzdy – brzdové potrubie alebo spoje poškodené alebo hĺbkovo skorodované.
  • Polovica áut má najazdené menej ako 239 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
11,4 %
malo na STK vážnu chybu
239 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 225 tis. km
+22 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 2000

Na čo sa pozrieť pri kúpe

Vážne chyby, kvôli ktorým Citroën Xsara Picasso z roku 2000 najčastejšie neprešla STK.

Brzdy – brzdové potrubie alebo spoje poškodené alebo hĺbkovo skorodované
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,70 % kontrol
1,70 %
Úniky kvapalín – únik oleja či inej kvapaliny
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,59 % kontrol
1,59 %
Emisie – riadiaca jednotka hlási chyby týkajúce sa emisií
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,49 % kontrol
1,49 %
Karoséria – korózia narúša pevnosť
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,28 % kontrol
1,28 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,28 % kontrol
1,28 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky zapísané chyby vrátane drobných.

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 29,0 % kontrol
29,0 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 13,9 % kontrol
13,9 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 12,4 % kontrol
12,4 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 10,8 % kontrol
10,8 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 10,3 % kontrol
10,3 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 7,2 % kontrol
7,2 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 7,0 % kontrol
7,0 %
Riadenie – netesnosť prevodky riadenia
pri 6,9 % kontrol
6,9 %

Susedné ročníky

Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.

Xsara Picasso 200011,4 %priemer 9,3 %
Xsara Picasso 200112,0 %priemer 8,7 %
Xsara Picasso 200214,9 %priemer 8,7 %
Xsara Picasso 200310,6 %priemer 8,7 %
Xsara Picasso 200412,0 %priemer 8,8 %

← Všetky ročníky a motory Citroën Xsara Picasso

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika