Autorady.skDatabáza áut

Citroën Xsara Picasso 2004: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy

Z 1 293 pravidelných technických kontrol áut Citroën Xsara Picasso prvýkrát registrovaných v roku 2004.

36 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 12,0 % áut Citroën Xsara Picasso z roku 2004, pri rovnako starých autách je to 8,8 %.

Citroën Xsara Picasso 2004 v skratke

  • Ročník 2004 má o 36 % viac vážnych chýb ako iné autá z toho roku – pri kúpe buď opatrnejší.
  • Najčastejšie neprejde STK pre: emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu.
  • Polovica áut má najazdené menej ako 224 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
  • Spoľahlivejšie vychádzajú susedné ročníky 2005.
12,0 %
malo na STK vážnu chybu
224 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 223 tis. km
+36 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 2004

Na čo sa pozrieť pri kúpe

Vážne chyby, kvôli ktorým Citroën Xsara Picasso z roku 2004 najčastejšie neprešla STK.

Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 3,40 % kontrol
3,40 %
Emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti
auto kvôli tomu neprešlo pri 3,25 % kontrol
3,25 %
Brzdové svetlá – nesvieti niektoré povinné brzdové svetlo
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,31 % kontrol
1,31 %
Karoséria – korózia narúša pevnosť
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,31 % kontrol
1,31 %
Svetlomety – poškodené sklo či teleso ovplyvňuje svietenie
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,24 % kontrol
1,24 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky zapísané chyby vrátane drobných.

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 26,3 % kontrol
26,3 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 12,1 % kontrol
12,1 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 10,4 % kontrol
10,4 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 8,7 % kontrol
8,7 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 8,3 % kontrol
8,3 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 5,8 % kontrol
5,8 %
Riadenie – netesnosť prevodky riadenia
pri 5,7 % kontrol
5,7 %
Stierače – zadný chýba alebo zle stiera
pri 5,3 % kontrol
5,3 %

Susedné ročníky

Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.

Xsara Picasso 200011,4 %priemer 9,3 %
Xsara Picasso 200112,0 %priemer 8,7 %
Xsara Picasso 200214,9 %priemer 8,7 %
Xsara Picasso 200310,6 %priemer 8,7 %
Xsara Picasso 200412,0 %priemer 8,8 %
Xsara Picasso 20059,4 %priemer 8,8 %
Xsara Picasso 200610,1 %priemer 8,5 %
Xsara Picasso 200710,3 %priemer 8,2 %
Xsara Picasso 20089,1 %priemer 7,8 %

← Všetky ročníky a motory Citroën Xsara Picasso

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika