Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Priemerne spoľahlivé

Cupra Formentor: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 2 517 pravidelných technických kontrol a z údajov o 228 548 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

5 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 1,9 % áut Cupra Formentor, pri rovnako starých autách je to 1,8 %.
1,9 %
áut malo na STK vážnu chybu
55 tis.
bežný nájazd ročníka 2022 (medián)
7,9 l
skutočná spotreba najčastejšieho motora
260
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

Formentor – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Úprava vozidla – nie je zapísaná v dokladoch (napr. ťažné zariadenie)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,36 % kontrol
0,36 %
Ťažné zariadenie – nie je v dokladoch alebo neschválený typ
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,28 % kontrol
0,28 %
Pneumatiky – typ pneumatiky nesúhlasí s dokladmi vozidla
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,24 % kontrol
0,24 %
Kolesá – neschválený typ alebo rozmer kolesa (nezhoduje sa s dokladmi)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,24 % kontrol
0,24 %
Brzdy – kotúč silno skorodovaný (viac ako 1/5 trecej plochy)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,16 % kontrol
0,16 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 1,7 % kontrol
1,7 %
Úprava vozidla – nie je zapísaná v dokladoch (napr. ťažné zariadenie)
pri 0,4 % kontrol · ako vážna chyba 0,4 %
0,4 %
Ťažné zariadenie – nie je v dokladoch alebo neschválený typ
pri 0,3 % kontrol · ako vážna chyba 0,3 %
0,3 %
Pneumatiky – typ pneumatiky nesúhlasí s dokladmi vozidla
pri 0,2 % kontrol · ako vážna chyba 0,2 %
0,2 %
Kolesá – neschválený typ alebo rozmer kolesa (nezhoduje sa s dokladmi)
pri 0,2 % kontrol · ako vážna chyba 0,2 %
0,2 %
Ostrekovače – zadný nefunguje alebo chýba
pri 0,2 % kontrol
0,2 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 0,2 % kontrol
0,2 %
Brzdy – kotúč silno skorodovaný (viac ako 1/5 trecej plochy)
pri 0,2 % kontrol · ako vážna chyba 0,2 %
0,2 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
1,5 benzín 110 kW (150 k)
1 454 kg · CO₂ 151 g/km
6,6 l7,9 l22
1,4 plug-in hybrid 110 kW (150 k)
1 689 kg · CO₂ 30 g/km
1,4 l5,4 l0
1,5 hybrid 110 kW (150 k)
1 483 kg · CO₂ 135 g/km
5,9 l7,9 l171
2,0 nafta 110 kW (150 k)
1 581 kg · CO₂ 145 g/km
5,5 l6,7 l12
1,5 plug-in hybrid 110 kW (150 k)
1 717 kg · CO₂ 10 g/km
0,5 l–7
1,5 plug-in hybrid 130 kW (177 k)
1 742 kg · CO₂ 11 g/km
0,5 l5,3 l10
2,0 benzín 228 kW (310 k)
1 622 kg · CO₂ 193 g/km
8,5 l10,2 l0
2,0 benzín 245 kW (333 k)
1 652 kg · CO₂ 200 g/km
8,8 l–11
2,0 benzín 140 kW (190 k)
1 600 kg · CO₂ 171 g/km
7,6 l8,7 l0
2,0 benzín 180 kW (245 k)
1 545 kg · CO₂ 174 g/km
7,7 l9,4 l0
2,5 benzín 287 kW (390 k)
1 685 kg · CO₂ 231 g/km
10,2 l11,6 l0
2,0 benzín 195 kW (265 k)
1 541 kg · CO₂ 178 g/km
7,9 l–11
2,0 benzín 150 kW (204 k)
1 577 kg · CO₂ 173 g/km
7,6 l–16

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame