Autorady.skDatabáza áut

Opel Vectra 2005: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy

Z 861 pravidelných technických kontrol áut Opel Vectra prvýkrát registrovaných v roku 2005.

23 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 10,9 % áut Opel Vectra z roku 2005, pri rovnako starých autách je to 8,8 %.

Opel Vectra 2005 v skratke

  • Ročník 2005 má o 23 % viac vážnych chýb ako iné autá z toho roku – pri kúpe buď opatrnejší.
  • Najčastejšie neprejde STK pre: emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu.
  • Polovica áut má najazdené menej ako 276 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
  • Spoľahlivejšie vychádzajú susedné ročníky 2002.
10,9 %
malo na STK vážnu chybu
276 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 236 tis. km
+23 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 2005

Na čo sa pozrieť pri kúpe

Vážne chyby, kvôli ktorým Opel Vectra z roku 2005 najčastejšie neprešla STK.

Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,86 % kontrol
1,86 %
Emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,86 % kontrol
1,86 %
Úniky kvapalín – únik oleja či inej kvapaliny
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,51 % kontrol
1,51 %
Emisie – riadiaca jednotka hlási chyby týkajúce sa emisií
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,39 % kontrol
1,39 %
Výfuk – zjavne netesný
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,28 % kontrol
1,28 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky zapísané chyby vrátane drobných.

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 23,9 % kontrol
23,9 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 11,2 % kontrol
11,2 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 8,3 % kontrol
8,3 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 7,9 % kontrol
7,9 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 7,8 % kontrol
7,8 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 7,3 % kontrol
7,3 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 6,2 % kontrol
6,2 %
Riadenie – netesnosť prevodky riadenia
pri 4,9 % kontrol
4,9 %

Susedné ročníky

Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.

Vectra 20018,6 %priemer 8,7 %
Vectra 20027,5 %priemer 8,7 %
Vectra 20039,8 %priemer 8,7 %
Vectra 20049,3 %priemer 8,8 %
Vectra 200510,9 %priemer 8,8 %
Vectra 200610,1 %priemer 8,5 %
Vectra 200712,8 %priemer 8,2 %
Vectra 200811,7 %priemer 7,8 %

← Všetky ročníky a motory Opel Vectra

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika