Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Nadpriemerne spoľahlivé

Renault Arkana: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 1 547 pravidelných technických kontrol a z údajov o 131 827 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

16 %
menej vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 1,6 % áut Renault Arkana, pri rovnako starých autách je to 1,8 %.
1,6 %
áut malo na STK vážnu chybu
53 tis.
bežný nájazd ročníka 2021 (medián)
6,0 l
skutočná spotreba najčastejšieho motora
126
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

Arkana – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Riadenie – vôľa v kĺbe tyčí riadenia (napr. guľový čap) väčšia než montážna
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,45 % kontrol
0,45 %
Brzdy – kotúč silno skorodovaný (viac ako 1/5 trecej plochy)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,32 % kontrol
0,32 %
Úprava vozidla – nie je zapísaná v dokladoch (napr. ťažné zariadenie)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,19 % kontrol
0,19 %
Ťažné zariadenie – nie je v dokladoch alebo neschválený typ
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,19 % kontrol
0,19 %
Pneumatiky – vážne poškodenie (bok, behúň, odkrytý kord, vydutina)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,06 % kontrol
0,06 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 0,7 % kontrol
0,7 %
Riadenie – vôľa v kĺbe tyčí riadenia (napr. guľový čap) väčšia než montážna
pri 0,5 % kontrol · ako vážna chyba 0,5 %
0,5 %
Brzdy – kotúč silno skorodovaný (viac ako 1/5 trecej plochy)
pri 0,3 % kontrol · ako vážna chyba 0,3 %
0,3 %
Úprava vozidla – nie je zapísaná v dokladoch (napr. ťažné zariadenie)
pri 0,2 % kontrol · ako vážna chyba 0,2 %
0,2 %
Ťažné zariadenie – nie je v dokladoch alebo neschválený typ
pri 0,2 % kontrol · ako vážna chyba 0,2 %
0,2 %
Riadenie – zbiehavosť kolies mimo tolerancie
pri 0,2 % kontrol
0,2 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 0,1 % kontrol
0,1 %
Pneumatiky – vážne poškodenie (bok, behúň, odkrytý kord, vydutina)
pri 0,1 % kontrol · ako vážna chyba 0,1 %
0,1 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
1,6 hybrid 69 kW (94 k)
1 510 kg · CO₂ 107 g/km
4,8 l6,0 l45
1,3 hybrid 103 kW (140 k)
1 411 kg · CO₂ 132 g/km
5,9 l7,6 l81
1,6 hybrid 51 kW (69 k)
1 510 kg · CO₂ 108 g/km
4,8 l6,0 l0
1,3 hybrid 116 kW (158 k)
1 422 kg · CO₂ 133 g/km
5,9 l7,7 l0
1,3 benzín 103 kW (140 k)
1 411 kg · CO₂ 133 g/km
5,9 l7,6 l0

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame