Seat Alhambra 1999: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy
Z 321 pravidelných technických kontrol áut Seat Alhambra prvýkrát registrovaných v roku 1999.
25 %
menej vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 6,8 % áut Seat Alhambra z roku 1999, pri rovnako starých autách je to 9,1 %.
Seat Alhambra 1999 v skratke
- Ročník 1999 je nadpriemerne spoľahlivý – o 25 % menej vážnych chýb ako iné autá z toho roku.
- Najčastejšie neprejde STK pre: karoséria – korózia narúša pevnosť.
- Polovica áut má najazdené menej ako 322 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
6,8 %
malo na STK vážnu chybu
322 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 226 tis. km
−25 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 1999
Na čo sa pozrieť pri kúpe
Vážne chyby, kvôli ktorým Seat Alhambra z roku 1999 najčastejšie neprešla STK.
Karoséria – korózia narúša pevnosť
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,56 % kontrol
1,56 %auto kvôli tomu neprešlo pri 1,56 % kontrol
Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,56 % kontrol
1,56 %auto kvôli tomu neprešlo pri 1,56 % kontrol
Brzdy – brzdové potrubie alebo spoje poškodené alebo hĺbkovo skorodované
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,25 % kontrol
1,25 %auto kvôli tomu neprešlo pri 1,25 % kontrol
Úniky kvapalín – únik oleja či inej kvapaliny
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,25 % kontrol
1,25 %auto kvôli tomu neprešlo pri 1,25 % kontrol
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti žiadna žiarovka
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,93 % kontrol
0,93 %auto kvôli tomu neprešlo pri 0,93 % kontrol
Najčastejšie chyby na STK
Všetky zapísané chyby vrátane drobných.
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 18,4 % kontrol
18,4 %pri 18,4 % kontrol
Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 15,9 % kontrol
15,9 %pri 15,9 % kontrol
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 15,9 % kontrol
15,9 %pri 15,9 % kontrol
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 12,2 % kontrol
12,2 %pri 12,2 % kontrol
Brzdy – uvoľnená časť uchytenia brzdového potrubia, bez rizika poškodenia
pri 11,8 % kontrol
11,8 %pri 11,8 % kontrol
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 10,9 % kontrol
10,9 %pri 10,9 % kontrol
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 10,3 % kontrol
10,3 %pri 10,3 % kontrol
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 9,7 % kontrol
9,7 %pri 9,7 % kontrol
Susedné ročníky
Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.
Rady ku kúpe jazdeného auta
Z magazínu Autorady.sk.
Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybu
Chystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problém
STK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémov
Kupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečnéZdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika