Autorady.skDatabáza áut

Toyota Yaris 1999: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy

Z 1 620 pravidelných technických kontrol áut Toyota Yaris prvýkrát registrovaných v roku 1999.

10 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 10,0 % áut Toyota Yaris z roku 1999, pri rovnako starých autách je to 9,1 %.

Toyota Yaris 1999 v skratke

  • Ročník 1999 je spoľahlivosťou priemerný.
  • Najčastejšie neprejde STK pre: karoséria – korózia narúša pevnosť.
  • Polovica áut má najazdené menej ako 171 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
  • Spoľahlivejšie vychádzajú susedné ročníky 2001, 2002.
10,0 %
malo na STK vážnu chybu
171 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 226 tis. km
+10 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 1999

Na čo sa pozrieť pri kúpe

Vážne chyby, kvôli ktorým Toyota Yaris z roku 1999 najčastejšie neprešla STK.

Karoséria – korózia narúša pevnosť
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,90 % kontrol
2,90 %
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,84 % kontrol
2,84 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,47 % kontrol
2,47 %
Svetlomety – poškodené sklo či teleso ovplyvňuje svietenie
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,91 % kontrol
1,91 %
Obrysové a denné svetlá – nesvieti niektoré svetlo
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,11 % kontrol
1,11 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky zapísané chyby vrátane drobných.

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 26,0 % kontrol
26,0 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 9,5 % kontrol
9,5 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 8,8 % kontrol
8,8 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 6,8 % kontrol
6,8 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 6,4 % kontrol
6,4 %
Palivové potrubie – poškodené hadice alebo spony, bez úniku
pri 6,3 % kontrol
6,3 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 5,4 % kontrol
5,4 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 5,3 % kontrol
5,3 %

Susedné ročníky

Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.

Yaris 199910,0 %priemer 9,1 %
Yaris 20009,5 %priemer 9,3 %
Yaris 20017,8 %priemer 8,7 %
Yaris 20027,6 %priemer 8,7 %
Yaris 20037,8 %priemer 8,7 %

← Všetky ročníky a motory Toyota Yaris

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika