Autorady.skDatabáza áut

Citroën C3 2005: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy

Z 4 523 pravidelných technických kontrol áut Citroën C3 prvýkrát registrovaných v roku 2005.

5 %
menej vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 8,4 % áut Citroën C3 z roku 2005, pri rovnako starých autách je to 8,8 %.

Citroën C3 2005 v skratke

  • Ročník 2005 je spoľahlivosťou priemerný.
  • Najčastejšie neprejde STK pre: svetlomety – poškodené sklo či teleso ovplyvňuje svietenie.
  • Polovica áut má najazdené menej ako 155 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
8,4 %
malo na STK vážnu chybu
155 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 236 tis. km
−5 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 2005

Na čo sa pozrieť pri kúpe

Vážne chyby, kvôli ktorým Citroën C3 z roku 2005 najčastejšie neprešla STK.

Svetlomety – poškodené sklo či teleso ovplyvňuje svietenie
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,61 % kontrol
1,61 %
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,24 % kontrol
1,24 %
Brzdové svetlá – nesvieti niektoré povinné brzdové svetlo
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,06 % kontrol
1,06 %
Karoséria – korózia narúša pevnosť
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,97 % kontrol
0,97 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,88 % kontrol
0,88 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky zapísané chyby vrátane drobných.

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 24,3 % kontrol
24,3 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 10,7 % kontrol
10,7 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 8,1 % kontrol
8,1 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 7,2 % kontrol
7,2 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 6,6 % kontrol
6,6 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 4,8 % kontrol
4,8 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 4,4 % kontrol
4,4 %
Stierače – zadný chýba alebo zle stiera
pri 4,0 % kontrol
4,0 %

Susedné ročníky

Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.

C3 20027,3 %priemer 8,7 %
C3 20038,4 %priemer 8,7 %
C3 20048,2 %priemer 8,8 %
C3 20058,4 %priemer 8,8 %
C3 20068,1 %priemer 8,5 %
C3 20078,1 %priemer 8,2 %
C3 20087,2 %priemer 7,8 %
C3 20096,7 %priemer 7,5 %

← Všetky ročníky a motory Citroën C3

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika