Citroën C8 2008: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy
Z 440 pravidelných technických kontrol áut Citroën C8 prvýkrát registrovaných v roku 2008.
58 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 12,3 % áut Citroën C8 z roku 2008, pri rovnako starých autách je to 7,8 %.
Citroën C8 2008 v skratke
- Ročník 2008 má o 58 % viac vážnych chýb ako iné autá z toho roku – pri kúpe buď opatrnejší.
- Najčastejšie neprejde STK pre: ručná brzda – niektoré koleso nedosahuje požadovaný účinok.
- Polovica áut má najazdené menej ako 267 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
- Spoľahlivejšie vychádzajú susedné ročníky 2005, 2006, 2007, 2009.
12,3 %
malo na STK vážnu chybu
267 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 205 tis. km
+58 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 2008
Na čo sa pozrieť pri kúpe
Vážne chyby, kvôli ktorým Citroën C8 z roku 2008 najčastejšie neprešla STK.
Ručná brzda – niektoré koleso nedosahuje požadovaný účinok
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,27 % kontrol
2,27 %auto kvôli tomu neprešlo pri 2,27 % kontrol
Karoséria – korózia narúša pevnosť
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,27 % kontrol
2,27 %auto kvôli tomu neprešlo pri 2,27 % kontrol
Emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,05 % kontrol
2,05 %auto kvôli tomu neprešlo pri 2,05 % kontrol
Poloos – manžeta chýba, je zle upevnená alebo poškodená a uniká mazivo
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,05 % kontrol
2,05 %auto kvôli tomu neprešlo pri 2,05 % kontrol
Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,82 % kontrol
1,82 %auto kvôli tomu neprešlo pri 1,82 % kontrol
Najčastejšie chyby na STK
Všetky zapísané chyby vrátane drobných.
Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 19,6 % kontrol
19,6 %pri 19,6 % kontrol
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 14,1 % kontrol
14,1 %pri 14,1 % kontrol
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 11,1 % kontrol
11,1 %pri 11,1 % kontrol
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 10,9 % kontrol
10,9 %pri 10,9 % kontrol
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 10,0 % kontrol
10,0 %pri 10,0 % kontrol
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 9,1 % kontrol
9,1 %pri 9,1 % kontrol
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 7,0 % kontrol
7,0 %pri 7,0 % kontrol
Riadenie – netesnosť prevodky riadenia
pri 7,0 % kontrol
7,0 %pri 7,0 % kontrol
Susedné ročníky
Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.
Rady ku kúpe jazdeného auta
Z magazínu Autorady.sk.
Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybu
Chystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problém
STK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémov
Kupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečnéZdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika