Autorady.skDatabáza áut

Citroën Xsara 1998: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy

Z 784 pravidelných technických kontrol áut Citroën Xsara prvýkrát registrovaných v roku 1998.

21 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 11,1 % áut Citroën Xsara z roku 1998, pri rovnako starých autách je to 9,2 %.

Citroën Xsara 1998 v skratke

  • Ročník 1998 má o 21 % viac vážnych chýb ako iné autá z toho roku – pri kúpe buď opatrnejší.
  • Najčastejšie neprejde STK pre: emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda).
  • Polovica áut má najazdené menej ako 193 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
  • Spoľahlivejšie vychádzajú susedné ročníky 1999.
11,1 %
malo na STK vážnu chybu
193 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 192 tis. km
+21 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 1998

Na čo sa pozrieť pri kúpe

Vážne chyby, kvôli ktorým Citroën Xsara z roku 1998 najčastejšie neprešla STK.

Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,81 % kontrol
2,81 %
Karoséria – korózia narúša pevnosť
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,53 % kontrol
1,53 %
Výfuk – zjavne netesný
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,53 % kontrol
1,53 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,40 % kontrol
1,40 %
Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,02 % kontrol
1,02 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky zapísané chyby vrátane drobných.

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 19,1 % kontrol
19,1 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 13,9 % kontrol
13,9 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 11,2 % kontrol
11,2 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 7,8 % kontrol
7,8 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 7,7 % kontrol
7,7 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 7,1 % kontrol
7,1 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 6,6 % kontrol
6,6 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 5,7 % kontrol
5,7 %

Susedné ročníky

Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.

Xsara 199811,1 %priemer 9,2 %
Xsara 19998,9 %priemer 9,1 %
Xsara 20009,8 %priemer 9,3 %
Xsara 20019,1 %priemer 8,7 %
Xsara 20029,2 %priemer 8,7 %

← Všetky ročníky a motory Citroën Xsara

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika