Autorady.skDatabáza áut

Citroën Xsara 2000: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy

Z 1 175 pravidelných technických kontrol áut Citroën Xsara prvýkrát registrovaných v roku 2000.

5 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 9,8 % áut Citroën Xsara z roku 2000, pri rovnako starých autách je to 9,3 %.

Citroën Xsara 2000 v skratke

  • Ročník 2000 je spoľahlivosťou priemerný.
  • Najčastejšie neprejde STK pre: emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu.
  • Polovica áut má najazdené menej ako 210 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
9,8 %
malo na STK vážnu chybu
210 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 225 tis. km
+5 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 2000

Na čo sa pozrieť pri kúpe

Vážne chyby, kvôli ktorým Citroën Xsara z roku 2000 najčastejšie neprešla STK.

Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,13 % kontrol
2,13 %
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,70 % kontrol
1,70 %
Úniky kvapalín – únik oleja či inej kvapaliny
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,62 % kontrol
1,62 %
Brzdy – kotúč silno skorodovaný (viac ako 1/5 trecej plochy)
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,11 % kontrol
1,11 %
Karoséria – korózia narúša pevnosť
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,11 % kontrol
1,11 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky zapísané chyby vrátane drobných.

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 21,4 % kontrol
21,4 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 14,0 % kontrol
14,0 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 11,3 % kontrol
11,3 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 10,6 % kontrol
10,6 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 7,2 % kontrol
7,2 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 7,0 % kontrol
7,0 %
Riadenie – netesnosť prevodky riadenia
pri 6,5 % kontrol
6,5 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 6,0 % kontrol
6,0 %

Susedné ročníky

Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.

Xsara 199811,1 %priemer 9,2 %
Xsara 19998,9 %priemer 9,1 %
Xsara 20009,8 %priemer 9,3 %
Xsara 20019,1 %priemer 8,7 %
Xsara 20029,2 %priemer 8,7 %
Xsara 20039,2 %priemer 8,7 %
Xsara 20047,8 %priemer 8,8 %

← Všetky ročníky a motory Citroën Xsara

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika