Autorady.skDatabáza áut

Citroën Xsara 2003: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy

Z 1 472 pravidelných technických kontrol áut Citroën Xsara prvýkrát registrovaných v roku 2003.

6 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 9,2 % áut Citroën Xsara z roku 2003, pri rovnako starých autách je to 8,7 %.

Citroën Xsara 2003 v skratke

  • Ročník 2003 je spoľahlivosťou priemerný.
  • Najčastejšie neprejde STK pre: emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda).
  • Polovica áut má najazdené menej ako 201 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
  • Spoľahlivejšie vychádzajú susedné ročníky 2004.
9,2 %
malo na STK vážnu chybu
201 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 238 tis. km
+6 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 2003

Na čo sa pozrieť pri kúpe

Vážne chyby, kvôli ktorým Citroën Xsara z roku 2003 najčastejšie neprešla STK.

Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,83 % kontrol
1,83 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,36 % kontrol
1,36 %
Obrysové a denné svetlá – nesvieti niektoré svetlo
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,09 % kontrol
1,09 %
Brzdy – kotúč silno skorodovaný (viac ako 1/5 trecej plochy)
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,02 % kontrol
1,02 %
Emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,02 % kontrol
1,02 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky zapísané chyby vrátane drobných.

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 27,0 % kontrol
27,0 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 12,1 % kontrol
12,1 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 12,0 % kontrol
12,0 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 8,4 % kontrol
8,4 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 8,1 % kontrol
8,1 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 8,0 % kontrol
8,0 %
Riadenie – netesnosť prevodky riadenia
pri 5,0 % kontrol
5,0 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 4,2 % kontrol
4,2 %

Susedné ročníky

Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.

Xsara 19998,9 %priemer 9,1 %
Xsara 20009,8 %priemer 9,3 %
Xsara 20019,1 %priemer 8,7 %
Xsara 20029,2 %priemer 8,7 %
Xsara 20039,2 %priemer 8,7 %
Xsara 20047,8 %priemer 8,8 %
Xsara 200510,8 %priemer 8,8 %

← Všetky ročníky a motory Citroën Xsara

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika