Autorady.skDatabáza áut

Citroën Xsara 1999: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy

Z 883 pravidelných technických kontrol áut Citroën Xsara prvýkrát registrovaných v roku 1999.

≈
Rovnako ako priemer. Vážnu chybu malo 8,9 % áut Citroën Xsara z roku 1999, pri rovnako starých autách je to 9,1 %.

Citroën Xsara 1999 v skratke

  • Ročník 1999 je spoľahlivosťou priemerný.
  • Najčastejšie neprejde STK pre: emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda).
  • Polovica áut má najazdené menej ako 194 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
8,9 %
malo na STK vážnu chybu
194 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 226 tis. km
−2 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 1999

Na čo sa pozrieť pri kúpe

Vážne chyby, kvôli ktorým Citroën Xsara z roku 1999 najčastejšie neprešla STK.

Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,72 % kontrol
2,72 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,60 % kontrol
2,60 %
Brzdy – brzdové potrubie alebo spoje poškodené alebo hĺbkovo skorodované
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,13 % kontrol
1,13 %
Zavesenie kolies – vôľa v čapoch, puzdrách, silentblokoch alebo uvoľnené spoje
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,02 % kontrol
1,02 %
Karoséria – korózia narúša pevnosť
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,02 % kontrol
1,02 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky zapísané chyby vrátane drobných.

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 19,8 % kontrol
19,8 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 13,7 % kontrol
13,7 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 11,0 % kontrol
11,0 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 8,0 % kontrol
8,0 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 7,6 % kontrol
7,6 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 7,0 % kontrol
7,0 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 6,0 % kontrol
6,0 %
Riadenie – netesnosť prevodky riadenia
pri 6,0 % kontrol
6,0 %

Susedné ročníky

Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.

Xsara 199811,1 %priemer 9,2 %
Xsara 19998,9 %priemer 9,1 %
Xsara 20009,8 %priemer 9,3 %
Xsara 20019,1 %priemer 8,7 %
Xsara 20029,2 %priemer 8,7 %
Xsara 20039,2 %priemer 8,7 %

← Všetky ročníky a motory Citroën Xsara

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika