Autorady.skDatabáza áut

Fiat Punto 2008: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy

Z 3 261 pravidelných technických kontrol áut Fiat Punto prvýkrát registrovaných v roku 2008.

6 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 8,2 % áut Fiat Punto z roku 2008, pri rovnako starých autách je to 7,8 %.

Fiat Punto 2008 v skratke

  • Ročník 2008 je spoľahlivosťou priemerný.
  • Najčastejšie neprejde STK pre: emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu.
  • Polovica áut má najazdené menej ako 148 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
  • Spoľahlivejšie vychádzajú susedné ročníky 2005, 2007.
8,2 %
malo na STK vážnu chybu
148 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 205 tis. km
+6 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 2008

Na čo sa pozrieť pri kúpe

Vážne chyby, kvôli ktorým Fiat Punto z roku 2008 najčastejšie neprešla STK.

Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,24 % kontrol
2,24 %
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,99 % kontrol
1,99 %
Úniky kvapalín – únik oleja či inej kvapaliny
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,89 % kontrol
0,89 %
Výfuk – zjavne netesný
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,83 % kontrol
0,83 %
Ručná brzda – niektoré koleso nedosahuje požadovaný účinok
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,80 % kontrol
0,80 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky zapísané chyby vrátane drobných.

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 18,1 % kontrol
18,1 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 7,1 % kontrol
7,1 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 5,2 % kontrol
5,2 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 4,5 % kontrol
4,5 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 4,2 % kontrol
4,2 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 3,2 % kontrol
3,2 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 2,9 % kontrol
2,9 %
Ostrekovače – zadný nefunguje alebo chýba
pri 2,8 % kontrol
2,8 %

Susedné ročníky

Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.

Punto 20048,7 %priemer 8,8 %
Punto 20057,9 %priemer 8,8 %
Punto 20068,2 %priemer 8,5 %
Punto 20076,9 %priemer 8,2 %
Punto 20088,2 %priemer 7,8 %
Punto 20098,8 %priemer 7,5 %
Punto 20108,2 %priemer 6,8 %
Punto 20116,3 %priemer 5,9 %
Punto 20127,5 %priemer 5,6 %

← Všetky ročníky a motory Fiat Punto

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika