Autorady.skDatabáza áut

Peugeot 106 1997: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy

Z 1 500 pravidelných technických kontrol áut Peugeot 106 prvýkrát registrovaných v roku 1997.

12 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 9,9 % áut Peugeot 106 z roku 1997, pri rovnako starých autách je to 8,8 %.

Peugeot 106 1997 v skratke

  • Ročník 1997 je spoľahlivosťou priemerný.
  • Najčastejšie neprejde STK pre: emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu.
  • Polovica áut má najazdené menej ako 152 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
  • Spoľahlivejšie vychádzajú susedné ročníky 1995.
9,9 %
malo na STK vážnu chybu
152 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 185 tis. km
+12 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 1997

Na čo sa pozrieť pri kúpe

Vážne chyby, kvôli ktorým Peugeot 106 z roku 1997 najčastejšie neprešla STK.

Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,53 % kontrol
2,53 %
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,07 % kontrol
2,07 %
Karoséria – korózia narúša pevnosť
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,53 % kontrol
1,53 %
Brzdové svetlá – nesvieti niektoré povinné brzdové svetlo
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,07 % kontrol
1,07 %
Emisie – výfukové plyny prekračujú povolený limit
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,00 % kontrol
1,00 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky zapísané chyby vrátane drobných.

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 14,8 % kontrol
14,8 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 14,5 % kontrol
14,5 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 14,1 % kontrol
14,1 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 8,7 % kontrol
8,7 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 8,5 % kontrol
8,5 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 7,7 % kontrol
7,7 %
Brzdy – uvoľnená časť uchytenia brzdového potrubia, bez rizika poškodenia
pri 6,3 % kontrol
6,3 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 5,5 % kontrol
5,5 %

Susedné ročníky

Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.

106 19958,1 %priemer 8,8 %
106 199611,5 %priemer 9,0 %
106 19979,9 %priemer 8,8 %
106 199812,2 %priemer 9,2 %
106 199912,0 %priemer 9,1 %
106 20009,3 %priemer 9,3 %
106 20017,7 %priemer 8,7 %

← Všetky ročníky a motory Peugeot 106

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika