Peugeot 206+ 2001: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy
Z 6 238 pravidelných technických kontrol áut Peugeot 206+ prvýkrát registrovaných v roku 2001.
12 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 9,7 % áut Peugeot 206+ z roku 2001, pri rovnako starých autách je to 8,7 %.
Peugeot 206+ 2001 v skratke
- Ročník 2001 je spoľahlivosťou priemerný.
- Najčastejšie neprejde STK pre: emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda).
- Polovica áut má najazdené menej ako 167 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
9,7 %
malo na STK vážnu chybu
167 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 239 tis. km
+12 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 2001
Na čo sa pozrieť pri kúpe
Vážne chyby, kvôli ktorým Peugeot 206+ z roku 2001 najčastejšie neprešla STK.
Emisie – zlá zmes paliva so vzduchom (lambda)
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,04 % kontrol
2,04 %auto kvôli tomu neprešlo pri 2,04 % kontrol
Emisie – výfukové plyny prekračujú hodnoty výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,35 % kontrol
1,35 %auto kvôli tomu neprešlo pri 1,35 % kontrol
Úniky kvapalín – únik oleja či inej kvapaliny
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,20 % kontrol
1,20 %auto kvôli tomu neprešlo pri 1,20 % kontrol
Brzdy – brzdové potrubie alebo spoje poškodené alebo hĺbkovo skorodované
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,07 % kontrol
1,07 %auto kvôli tomu neprešlo pri 1,07 % kontrol
Čap riadenia (rejdový čap) – priečna vôľa väčšia, než je prípustné
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,06 % kontrol
1,06 %auto kvôli tomu neprešlo pri 1,06 % kontrol
Najčastejšie chyby na STK
Všetky zapísané chyby vrátane drobných.
Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 15,7 % kontrol
15,7 %pri 15,7 % kontrol
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 13,1 % kontrol
13,1 %pri 13,1 % kontrol
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 10,7 % kontrol
10,7 %pri 10,7 % kontrol
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 9,0 % kontrol
9,0 %pri 9,0 % kontrol
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 7,3 % kontrol
7,3 %pri 7,3 % kontrol
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 6,1 % kontrol
6,1 %pri 6,1 % kontrol
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 5,3 % kontrol
5,3 %pri 5,3 % kontrol
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 5,0 % kontrol
5,0 %pri 5,0 % kontrol
Susedné ročníky
Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.
Rady ku kúpe jazdeného auta
Z magazínu Autorady.sk.
Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybu
Chystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problém
STK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémov
Kupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečnéZdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika