Databáza áut od Autorady.sk – rady a správy pre vodičov← Späť na Autorady.sk
Autorady.skDatabáza áut
Nadpriemerne spoľahlivé

Renault Captur: spoľahlivosť, poruchy a spotreba

Z 16 357 pravidelných technických kontrol a z údajov o 387 027 nových autách predaných v EÚ v rokoch 2023 – 2025.

22 %
menej vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 2,2 % áut Renault Captur, pri rovnako starých autách je to 2,8 %.
2,2 %
áut malo na STK vážnu chybu
47 tis.
bežný nájazd ročníka 2019 (medián)
7,1 l
skutočná spotreba najčastejšieho motora
522
nových áut predaných na Slovensku v roku 2025

Spoľahlivosť podľa ročníka

Koľko percent áut malo na STK vážnu alebo nebezpečnú chybu. Čím nižší stĺpec, tým lepšie. Čiara ukazuje priemer všetkých áut rovnakého ročníka.

Captur – podiel áut so závažnou chyboupriemer všetkých áut rovnakého ročníka

Pre čo najčastejšie neprejde STK

Vážne chyby, kvôli ktorým musí auto na opakovanú kontrolu. Na tieto miesta sa pri kúpe jazdenky pozri ako prvé.

Čap riadenia (rejdový čap) – priečna vôľa väčšia, než je prípustné
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,21 % kontrol
0,21 %
Kolesá – neschválený typ alebo rozmer kolesa (nezhoduje sa s dokladmi)
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,20 % kontrol
0,20 %
Štítok výrobcu – nečitateľný alebo chýbajú povinné údaje
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,17 % kontrol
0,17 %
Úniky kvapalín – únik oleja či inej kvapaliny
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,13 % kontrol
0,13 %
Zavesenie kolies – vôľa v čapoch, puzdrách, silentblokoch alebo uvoľnené spoje
auto kvôli tomu neprešlo pri 0,12 % kontrol
0,12 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky chyby, ktoré technik zapísal, vrátane drobných (napríklad poškodené sklo svetla bez vplyvu na svietenie).

Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 0,9 % kontrol
0,9 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 0,7 % kontrol
0,7 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 0,4 % kontrol
0,4 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 0,3 % kontrol
0,3 %
Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 0,2 % kontrol
0,2 %
Čap riadenia (rejdový čap) – priečna vôľa väčšia, než je prípustné
pri 0,2 % kontrol · ako vážna chyba 0,2 %
0,2 %
Kolesá – neschválený typ alebo rozmer kolesa (nezhoduje sa s dokladmi)
pri 0,2 % kontrol · ako vážna chyba 0,2 %
0,2 %
Riadenie – zbiehavosť kolies mimo tolerancie
pri 0,2 % kontrol
0,2 %

Motory a spotreba

Katalógová spotreba (WLTP) a skutočná spotreba z palubných počítačov áut v EÚ za rok 2024. Počet nových áut predaných na Slovensku v roku 2025.

MotorKatalógSkutočnePredaných v SR
1,0 benzín 67 kW (91 k)
1 289 kg · CO₂ 132 g/km
5,9 l7,1 l347
1,6 hybrid 69 kW (94 k)
1 440 kg · CO₂ 106 g/km
4,7 l5,6 l62
1,0 LPG 67 kW (91 k)
1 350 kg · CO₂ 120 g/km
7,3 l–0
1,6 hybrid 51 kW (69 k)
1 441 kg · CO₂ 106 g/km
4,7 l5,7 l0
1,3 hybrid 103 kW (140 k)
1 343 kg · CO₂ 133 g/km
5,9 l7,2 l48
1,3 hybrid 116 kW (158 k)
1 373 kg · CO₂ 134 g/km
5,9 l7,4 l23
1,0 LPG 74 kW (101 k)
1 354 kg · CO₂ 119 g/km
6,6 l–0
1,8 hybrid 80 kW (109 k)
1 441 kg · CO₂ 100 g/km
4,4 l–38
1,6 plug-in hybrid 68 kW (92 k)
1 614 kg · CO₂ 30 g/km
1,3 l4,4 l0
1,3 benzín 116 kW (158 k)
1 405 kg · CO₂ 133 g/km
5,9 l7,4 l0
1,2 benzín 84 kW (114 k)
1 323 kg · CO₂ 131 g/km
5,8 l–2
1,6 plug-in hybrid 74 kW (101 k)
1 614 kg · CO₂ 30 g/km
1,3 l4,7 l0
1,3 hybrid 104 kW (141 k)
1 362 kg · CO₂ 136 g/km
6,0 l–2

Koľko najazdia

Medián stavu tachometra na STK podľa ročníka. Polovica áut má najazdené menej, polovica viac.

Captur 2013104 tis. km
Captur 2014100 tis. km
Captur 201591 tis. km
Captur 201676 tis. km
Captur 201765 tis. km
Captur 201858 tis. km
Captur 201947 tis. km
Captur 202045 tis. km
Captur 202137 tis. km
Captur 202238 tis. km

Stav tachometra klesol medzi dvoma kontrolami pri 12 z 7 809 áut (0,15 %). Ide o stočený alebo vymenený tachometer zistený v Česku – stočenie pred dovozom tieto údaje neukážu.

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Spoľahlivosť: pravidelné technické kontroly osobných áut v ČR (Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026). „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C, auto musí na opakovanú kontrolu. Porovnanie s priemerom berie do úvahy vek auta. Spotreba a predaje: © Európska environmentálna agentúra (EEA), CC BY 4.0. Ako počítame