Autorady.skDatabáza áut

Seat Alhambra 2004: oplatí sa kúpiť? Spoľahlivosť a poruchy

Z 1 372 pravidelných technických kontrol áut Seat Alhambra prvýkrát registrovaných v roku 2004.

12 %
viac vážnych chýb na STK ako priemerné auto rovnakého veku. Vážnu chybu malo 9,8 % áut Seat Alhambra z roku 2004, pri rovnako starých autách je to 8,8 %.

Seat Alhambra 2004 v skratke

  • Ročník 2004 je spoľahlivosťou priemerný.
  • Najčastejšie neprejde STK pre: karoséria – korózia narúša pevnosť.
  • Polovica áut má najazdené menej ako 307 tis. km – výrazne vyšší stav tachometra pri ponuke stojí za otázku.
  • Spoľahlivejšie vychádzajú susedné ročníky 2001.
9,8 %
malo na STK vážnu chybu
307 tis. km
bežný nájazd (medián), priemer áut tohto veku 223 tis. km
+12 %
vážnych chýb oproti priemeru ročníka 2004

Na čo sa pozrieť pri kúpe

Vážne chyby, kvôli ktorým Seat Alhambra z roku 2004 najčastejšie neprešla STK.

Karoséria – korózia narúša pevnosť
auto kvôli tomu neprešlo pri 2,70 % kontrol
2,70 %
Emisie – dymivosť nad hodnotou zo štítku výrobcu
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,75 % kontrol
1,75 %
Emisie – príliš veľký rozptyl nameranej dymivosti
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,68 % kontrol
1,68 %
Brzdy – brzdové potrubie alebo spoje poškodené alebo hĺbkovo skorodované
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,38 % kontrol
1,38 %
Svetlomety – poškodené sklo či teleso ovplyvňuje svietenie
auto kvôli tomu neprešlo pri 1,09 % kontrol
1,09 %

Najčastejšie chyby na STK

Všetky zapísané chyby vrátane drobných.

Svetlomety – poškodené sklo alebo teleso, bez vplyvu na svietenie
pri 25,1 % kontrol
25,1 %
Riadenie – poškodené manžety kĺbov tyčí riadenia
pri 13,8 % kontrol
13,8 %
Brzdy – hadica povrchovo odretá či popraskaná, spodná vrstva celá
pri 13,6 % kontrol
13,6 %
Osvetlenie ŠPZ – nesvieti niektorá žiarovka
pri 10,6 % kontrol
10,6 %
Sklo – menšia prasklina mimo stieranej plochy alebo do 20 mm v nej
pri 9,6 % kontrol
9,6 %
Blatníky – uvoľnené alebo poškodené, bez vplyvu na funkciu
pri 8,3 % kontrol
8,3 %
Ručná brzda – opotrebenie mechanizmu bez vplyvu na funkciu
pri 7,5 % kontrol
7,5 %
Poloos – prasknutá manžeta, mazivo neuniká
pri 6,7 % kontrol
6,7 %

Susedné ročníky

Podiel áut s vážnou chybou. Staršie autá majú prirodzene viac chýb – porovnávaj s priemerom.

Alhambra 200011,2 %priemer 9,3 %
Alhambra 20017,9 %priemer 8,7 %
Alhambra 20029,1 %priemer 8,7 %
Alhambra 200310,6 %priemer 8,7 %
Alhambra 20049,8 %priemer 8,8 %
Alhambra 20058,4 %priemer 8,8 %
Alhambra 200610,0 %priemer 8,5 %
Alhambra 20078,6 %priemer 8,2 %
Alhambra 20088,5 %priemer 7,8 %

← Všetky ročníky a motory Seat Alhambra

Rady ku kúpe jazdeného auta

Z magazínu Autorady.sk.

Hrdza na prahu a STK: Kedy ešte auto prejde a kedy už korózia znamená vážnu chybuChystáš sa kúpiť auto zo zahraničia? Na Slovensku platia nové pravidlá homologizácie, pri prihlásení môžeš mať problémSTK sa môže výrazne zmeniť. EÚ rieši kontrolu softvéru, kamier aj asistenčných systémovKupuješ jazdené pneumatiky? Pekný dezén ešte neznamená, že sú bezpečné

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR, otvorené dáta technických prehliadok (ISTP), kontroly 21. 09. 2024 – 20. 09. 2026. „Vážna chyba“ = chyba kategórie B alebo C. Údaje sú z Česka, kde jazdia rovnaké modely ako na Slovensku. Metodika